1 دالر 88.15  افغانی
1 یورو 92  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 416  افغانی
1000 روپیه هندی 1225  افغانی
1 ریال سعودی 23.08  افغانی
10000 ریال ایرانی 2.88  افغانی
1 پوند 103  افغانی
1 روبل روسی 1.3  افغانی
1 لیره ترکیه 6.65  افغانی
1 ین چینی 13  افغانی

سازمان ملل خواهان آزادسازی مشروط دارایی‌های منجمد شده‌ی افغانستان شد

گوترش
14 Jan 2022

دبیرکل سازمان ملل می‌گوید قوانینی که مانع استفاده از پول در افغانستان برای کمک به اقتصاد و نجات جان مردمان این کشور می‌شود، باید تعلیق شوند.

 

انتونی گوتریش، دبیرکل سازمان ملل متحد به روز پنجشنبه (بیست‌سوم جدی)، در نیویارک به خبرنگاران گفت، قوانینی که مانع استفاده از پول در افغانستان شده باید به تعلیق آورده شود تا جان میلیون‌ها نفر که با گرسنه‌گی روبه‌رو اند، نجات داده شود.

او خاطر نشان ساخت: “آغاز دوباره نظام بانکی برای جلوگیری از فروپاشی نظام اقتصادی حیاتی است و این زمینه فعالیت بشردوستانه را فراهم می‌سازد. عملکرد بانک مرکزی افغانستان باید حفظ شود و باید راه‌حل برای آزادسازی مشروط ذخایر ارزی افغانستان شناسایی شود. برای تزریق نقدینه‌گی باید کارهای بیشتر انجام دهیم و جلو ذوب اقتصادی را بگیریم؛ زیرا این‌کار منجر به فقر، گرسنه‌گی و بی‌چاره‌گی می‌گردد.”

آقای گوتر افزود: “برای کمک به مردم افغانستان در مبارزه با زمان قرار داریم. سازمان ملل دو روز پیش، بزرگترین درخواست بشردوستانه برای یک کشور را راه اندازی کرد. میزان این درخواست منعکس‌کننده میزان ناامیدی در افغانستان است.”

ااو هم‌چنین بر توجه بیشتر جامعه جهانی در قبال مردم افغانستان تاکید نموده و گفت: “وضعیت کنونی بدون تلاش قاطع جامعه‌جهانی هر مرد، زن و کودک در افغانستان را با فقر حاد روبرو خواهد کرد و این همه با موجودیت همه‌گیری کرونا در حال اتفاق است.”

این اظهارات با استقبال امارت اسلامی روبه رو شد.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی در تویتر خود هم‌چنین از آمریکا خواسته که به صدای جهانی پاسخ مثبت دهد و دارایی‌های افغانستان را رها سازد.

پس از رویکار آمدن امارت، ایالات متحده آمریکا نزدیک به ده میلیارد دالر دارایی افغانستان را در بانک‌های خارج از افغانستان مسدود ساخت.

به‌تازه‌گی، گوردن براون، نخست‌وزیر سابق بریتانیا هم در نامه‌ای از دولت این‌کشور خواسته که نشستی را زیر نام تعهد به افغانستان برگزار کند. این مقام سابق دولت بریتانیا، زمستان جاری در افغانستان را فصل گرسنه‌گی نامیده و خواهان توجه فوری جامعه جهانی در این زمینه شده است.