1 دالر 75.30  افغانی
1 یورو 79.20  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 252  افغانی
1000 روپیه هندی 860  افغانی
1 ریال سعودی 18.60  افغانی
10000 ریال ایرانی 1.450  افغانی
1 پوند 93.20  افغانی
1 روبل روسی 1.3  افغانی
1 لیره ترکیه 2.650  افغانی
1 ین چینی 13  افغانی

سازمان ملل: نشست سوم دوحه به تاریخ 30 ماه جون برگزار می‌شود

نشست دوحه
22 May 2024

سازمان ملل هدف این نشست را افزایش تعامل جامعه جهانی با افغانستان خواند؛ امارت اسلامی می‌گوید تصمیم خود برای شرکت در نشست دوحه را اعلام خواهد کرد.

 

سازمان ملل از برگزاری سومین نشست نماینده‌های ویژه کشورها درباره افغانستان، به تاریخ 30 ماه جون و اول ما جولای به رهبری ملل متحد خبر داد.

استیفن دوجاریک، سخنگوی دبیرکل ملل متحد در یک نشست خبری دراین باره گفت که این نشست به هدف تعامل جهان با افغانستان برگزار می‌شود.

به گفته او، معاون دبیرکل سازمان ملل در امور سیاسی و صلح، در سه روز گذشته دیدارهای با مقام‌های کنونی و جامعه مدنی دراین خصوص نیز داشته‌است.

سخنگوی دبیرکل ملل متحد اذعان داشت: “معاون دبیرکل ملل متحد در امور صلح و سیاسی، دعوت‌نامه‌یی را به امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه افغانستان برای شرکت در نشست آتی نماینده‌های ویژه سپرد. هدف این نشست افزایش تعامل جامعه جهانی با افغانستان به‌گونه هماهنگ، منسجم و ساختاریافته است.”

برخی آگاهان سیاسی اشتراک حکومت سرپرست دراین نشست را برای حل موارد اختلافی و نزدیک شدن روابط افغانستان با جهان موثر می‌خوانند.

جبار اکبری از آگاهان سیاسی دراین باره به تلویزیون آرزو گفت: “شرکت دراین نشست از نقطه نظر سیاسی برای افغانستان خوب است و می‌تواند نقاط اختلافی حل شود و افغانستان با جامعه جهانی نزدیک شود.”

محمد رضا سیرت، از دیگر آگاهان سیاسی هم دراین باره گفت: “این نشست نشان می‌دهد که جهان، مردم افغانستان را به فراموشی نسپرده و در تلاش حل مشکلات کشور اند. طرف‌های نشست بتوانند با پذیرش خواست‌های طرف مقابل یک نتیجه مطلوب و راه حل اساسی برای دست‌گیری مردم افغانستان برسند و نتیجه حل مشکل و مسایل اقتصادی و سیاسی افغانستان باشد.”

در این نشست از امارت اسلامی نیز دعوت شده است؛ کابل اما درحال رایزنی برای درنظر گرفتن شرایط اش برای شرکت دراین نشست است.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی امارت اسلامی به تلویزیون آرزو گفت که تصمیم امارت اسلامی برای شرکت دراین نشست، بعدا اعلام خواهد شد.

در دو دور قبلی روند دوحه، نماینده‌ای امارت اسلامی حضور نداشت.

معاون سیاسی رییس وزیران پیش ازاین در دیدار با هیأت سازمان ملل گفته در صورتی‌که موقف امارت اسلامی در نشست سوم دوحه پذیرفته شود، حکومت سرپرست در آن شرکت خواهد کرد.