1 دالر 77.20  افغانی
1 یورو 93.30  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 479  افغانی
1000 روپیه هندی 1045  افغانی
1 ریال سعودی 20.55  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.65  افغانی
1 پوند 103.80  افغانی
1 روبل روسی 0.980  افغانی
1 لیره ترکیه 10  افغانی
1 ین چینی 11.10  افغانی

سفارت آمریکا در کابل؛ واشنگتن پشتیبان تشکیل حکومت موقت در افغانستان نیست

راس ویلسون
13 Jan 2021

کاردار سفارت آمریکا در کابل گفته که واشنگتن از حکومت موقت حمایت نکرده و از آن در افغانستان طرف‌داری نمی‌کند؛ برآیند مذاکرات صلح مربوط به مردم افغانستان است.

 

راس ویلسون، کاردار سفارت آمریکا در کابل امروز چهارشنبه (بیست وچهارم جدی)، در یک رشته از توییت‌ها گفت که برآیند مذاکرات صلح، مربوط به مردم افغانستان است و آمریکا معتقد است نتیجه‌ی گفتگوها باید منعکس کننده آرزوهای مردم این‌کشور باشد.

آقای ویلسون بیان داشت که او و خلیل‌زاد روی تسریع روند گفتگوها در دوحه با افغان‌ها صحبت کرده و این گفتگوها را ادامه خواهند داد تا دیدگاه‌ها و نگرانی‌های آن‌ها را بشنوند.

سرپرست سفارت آمریکا در ادامه خاطر نشان کرد: “ایالات متحده آمریکا متعهد به پایان درگیری‌ها در افغانستان از طریق گفتگوهای سیاسی است – تا این اطمینان حاصل شود این‌کشور همچنین مستقل، متحد و دموکراتیک می‌ماند و با خود و نیز همسایه‌گان خود در صلح زندگی کرده و می‌تواند دستاوردهای 19 سال اخیر را حفظ کند.”

آمریکا درحالی موضع خود بر عدم پشتیبانی از اداره موقت را اعلام می‌کند که اخیرا بحث‌ها برای ایجاد حکومت موقت در افغانستان مطرح گردیده‌است. این بحث‌ها پس از سفر هفته گذشته زلمی خلیل‌زاد به کابل بیشتر شد.

اما ظاهرا رییس‌جمهور غنی مخالفت خود با حکومت موقت را اعلام نموده و بر سپردن قدرت به جانشین‌اش از راه انتخابات تأکید کرده‌است.

بااین همه، دور دوم مذاکرات میان‌افغان‌ها هفته گذشته در دوحه آغاز شد. هرچند حکومت آتش‌بس و حفظ ساختار کنونی را اولویت خود در مذاکرات اعلام کرده، اما طالبان بر اولویت دادن بحث روی تغییر نظام تأکید کرده‌اند.