1 دالر 78.70  افغانی
1 یورو 94.65  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 496  افغانی
1000 روپیه هندی 1060  افغانی
1 ریال سعودی 20.80  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.35  افغانی
1 پوند 109.10  افغانی
1 روبل روسی 1  افغانی
1 لیره ترکیه 9.60  افغانی
1 ین چینی 11.60  افغانی

سقوط پی در پی ولسوالی‌ها به دست طالبان؛ نبردها هم‌چنان به شدت ادامه دارد

عملیات نیروهای امنیتی
11 Jun 2021

در بیست و چهار ساعت پسین، چندین ولایت کشور گواه نبردهای سنگین و نفس‌گیر میان نظامیان کشور و مخالفین مسلح دولت بوده است.

از این میان، منابع محلی از سقوط ولسوالی سوزمه قلعه ولایت سرپل که از چند روز به این سو گواه نبرد سنگین میان طالبان و نظامیان بود، خبر می‌دهند.

این منابع همچنان گفته‌اند که سربازان کندگ چهارم ارتش در سرپل با تجهیزات دست داشته شان به طالبان تسلیم شدند اما مسوولان محلی و امنیتی سقوط ولسوالی سوزمه قلعه و تسلیم شدن نیروهای ارتش را رد می‌کنند و می‌گویند این نیروها تغییر موقعیت داده‌اند.

حمیدالله بیک، عضو مجلس نمایندگان به تلویزیون آرزو می‌گوید: “تقریباً بیست یا بیست و دو پوسته، به شمول بیز و کندک چهار مرکز ولایت سرپل، به دست طالبان سقوط کرده، امروز شاهراه شماره یک در اختیار طالبان قرار گرفته است.

در تخار هم منابع می‌گویند ولسوالی اشکمش که تا همین دیروز عصر گواه نبردهای سنگین بود؛ شب گذشته و در پی شدت گرفتن نبردها به دست طالبان افتاد. اما مسوولان محلی و امنیتی سقوط این ولسوالی را رد می‌کنند.

در نیمروز نیز از تشدید نبردها در ولسوالی خاشرود گزارش شده است؛ نمایندگان این ولایت در مجلس از پیامدهای دیر رسیدن کمک به نیروها در این ولسوالی هشدار می‌دهند.

مقام‌های محلی در پکتیا هم تأکید دارند که، طالبان باوجود راه اندازی حمله‌های تهاجمی، تلفات سنگین را متقبل شدند.

در پی انتقادها از سقوط پی‌هم ولسوالی ها در کشور در جریان هفته‌های پسین نهادهای امنیتی و دفاعی چندین بار گفته اند که عقب‌نشینی از بخش‌هایی این ولسوالی‌ها جزیی از راهبرد شان برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان است؛ اما آگاهان نظامی این عمل‌کرد را ناشی از ضعف نهادهای امنیتی در مهار حمله‌های مخالفان مسلح دولت می‌دانند.

روح الله احمدزی، سخنگوی وزارت دفاع ملی درین زمینه گفت: ” در بیست و چهار ساعت گذشته در نتیجه تحرکات دشمن در نقاط مختلف کشور و ضربات کوبنده نیروهای هوایی و زمینی ما علیه دشمن، تلفات بسیار سنگین به دشمن وارد گردیده‌است.”

با این حال غیرنظامیان که بیشتر قربانی نبردهای اخیر در کشور هستند، از حکومت و گروه طالبان می‌خواهند که هم‌زمان با ازسرگیری مذاکرات صلح، آتش‌بس را اولویت داده و دست از ادامه جنگ بردارند.