1 دالر 77.10  افغانی
1 یورو 85.50  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 460  افغانی
1000 روپیه هندی 980  افغانی
1 ریال سعودی 20.15  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.80  افغانی
1 پوند 94  افغانی
1 روبل روسی 0.95  افغانی
1 لیره ترکیه 11  افغانی
1 ین چینی 10.70  افغانی

شورای عالی مصالحۀ ملی رسما کارش را آغاز کرد

عبدالله
30 May 2020

عبدالله‌عبدالله می‌گوید، پیشرفت‌های خوبی در روند صلح صورت گرفته و حکومت افغانستان به گونه‌ی کامل آماده گفتگو با طالبان است.

 

عبدالله‌عبدالله، رییس شورای عالی مصالحۀ ملی امروز (شنبه، ۱۰جوزا/۳۰ می)، در یک نشست خبری در قصر سپیدار، از اجماع دربارۀ مذاکرات صلح و آماده‌گی هیأت مذاکره‌کننده برای شرکت در گفت‌وگوهای بین‌الافغانی خبر داد.

رییس شورای عالی مصالحۀ ملی گفت که تلاش‌ها روی تشکیل شورای عالی مصالحۀ ملی، هیأت مذاکره‌کننده، آماده‌گی‌ها برای آغاز مذاکره با طالبان و ایجاد نقش راه جریان دارد.

آقای عبدالله ابراز امیدواری کرده که مذاکرات صلح با طالبان طی دو هفتۀ پیش رو آغاز شود. اما افزود که تاهنوز مکان و زمان دقیق مذاکره مشخص نشده است.

او گفت که کمیتۀ رهبری و مجمع عمومی شورای عالی مصالحۀ ملی از تمام مردم افغانستان نماینده‌گی می‌کند و حضور همۀ اقشار جامعه در آن محسوس خواهد بود.

رییس شورای عالی مصالحۀ اطمینان داد که برای زنان و جوانان در کمیتۀ رهبری و مجمع عمومی این نهاد نقش فعال و اثرگذار درنظر گرفته شده است.

آقای عبدالله تاکید نمود: “برای شروع مذاکره با طالبان مصمم هستیم و تیم مذاکره کننده آماده‌گی کامل دارد.”

رییس شورای عالی مصالحۀ ملی علاوه کرد: فضای مذاکره باید کمک کننده و تسهیل‌کننده باشد. کاهش خشونت و آتش‌بس در جریان مذاکرات ضروری است. هیچ‌کس از کشتار مردم نفع نمی‌برد.

او همچنان بیان داشت که روند تبادله زندانیان دو طرف ادامه می‌یابد.

عبدالله‌عبدالله در ادامه خاطر نشان کرد: “اجماع در مذاکره و صلح اساسی‌ترین مسأله بوده و با امضای توافقنامه سیاسی این اجماع شکل گرفته و موانع برداشته شده است.”

رییس شورای عالی مصالحۀ ملی از همکاری جامعه جهانی و کشورهای منطقه در راستای صلح قدردانی کرد و خواستار ادامه همکاری‌ها گردید.