1 دالر 78.70  افغانی
1 یورو 94.65  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 496  افغانی
1000 روپیه هندی 1060  افغانی
1 ریال سعودی 20.80  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.35  افغانی
1 پوند 109.10  افغانی
1 روبل روسی 1  افغانی
1 لیره ترکیه 9.60  افغانی
1 ین چینی 11.60  افغانی

شکست بن‌بست روی کارشیوه گفتگوهای میان‌افغانان

01
22 Nov 2020

به‌دنبال سفر وزیر خاجه امریکا به دوحه، منابع با اعتبار از این شهر تایید می‌کنند که بن‌بست روی کارشیوه گفتگوها میان گروه تماس شکسته شده و قرار است در نشست عمومی میان دوطرف روی آن توافقات نهایی صورت گیرد.

 

مایک پامپیو وزیر خارجه امریکا به روز شنبه (اول قوس) با هیات‌های دولت افغانستان و گروه طالبان به‌گونه جداگانه دیدار کرد.

پامپیو در تویتر خود نوشته که دو طرف را برای تسریع روند مذاکرات و گفتگو پیرامون نقشه راه سیاسی و اعلام یک آتش‌بس دایمی و جامع ترغیب کرده است.

پامپیو خاطرنشان ساخت: “با هیات مذاکراه کننده جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان در دوحه دیدار کردم. من هر دو طرف را برای ادامه گفتگوها و پیشرفت‌ها درین زمینه تمجید نمودم. من بحث سریع در مورد نقشه راه سیاسی و آتش بس دائمی و جامع را ترغیب می کنم.”

سید اسحاق گیلانی رییس نهضت همبستگی ملی افغانستان درین زمینه به تلویزیون آرزو گفت: “آمریکا به هیچ صورت از نوشته خود تیر نمی‌شود، از توافقی که کرده و امضای که با طالبان کرده، همان را معیار قرار می‌دهد. قانون اساسی ما پیش آمریکا هیچ ارزشی ندارد، قانون خود آن‌ها ارزش دارد.”

در همین حال، سبحان مصباح، عضو شورای رهبری اتحادیه حقوق دانان افغانستان در گفتگو با تلویزیون آرزو می‌گوید: “کلید اصلی در دست طرفین قضیه است، طرفینی که هر دو جانب آن افغان استند و مدتی زیادی را در دوحه وقت سپری کردند، اما نتیجه که مردم افغانستان توقع داشت، متاسفانه بدست نیامده‌اند.”

هیات دولت افغانستان می‌گوید،‌ در دیدار با مایک پامپیو از افزایش خشونت‌ها نگرانی کرده و گفته که با وجود رهایی زندانیان طالبان؛‌ اما هنوزهم آتش‌بس در افغانستان برقرار نشده است.

هیات طالبان هم می‌گوید، با وزیر خارجه امریکا بر عملی شدن توافق‌نامه دوحه تاکید نمودند.

اما منابع با اعتبار از دوحه می‌گویند، هم‌زمان با سفر وزیر خارجه امریکا به این شهر، گروه های تماس در مورد کارشیوه گفتگوها توافق کرده و نیاز است که هیات‌های دو طرف در نشست عمومی آن را تایید کنند.

سید اکبر آغا رییس مجمع مردمی صلح گفت: “فکر می‌کنم مشکلاتی که در قطر بود، حل گردیده و حالا مذاکرات بین الافغانی که گفتگوهای اصلی است، آغاز گردد.”

از آغاز گفتگوهای میان‌افغانان دو نیم ماه می‌گذرد؛ اما هنوز این روند به درستی راه نی‌افتاده است. رفته رفته این روند چنان به بن‌بست برخورد که بخشی از مردم نسبت به آن بی‌باور شدند.

حالا انتظار می‌رود که سفر مایک پمپیو بتواند در آن تحرکی آورد و امیدی شود برای پایان بحران ناامنی در کشور.