1 دالر 88.15  افغانی
1 یورو 92  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 416  افغانی
1000 روپیه هندی 1225  افغانی
1 ریال سعودی 23.08  افغانی
10000 ریال ایرانی 2.88  افغانی
1 پوند 103  افغانی
1 روبل روسی 1.3  افغانی
1 لیره ترکیه 6.65  افغانی
1 ین چینی 13  افغانی

صادرات میوه‌های تازه افغانستان در سال جاری 36 درصد افزایش یافته است

Afghanistan Fruit
04 Mar 2019

وزارت زراعت می‌گوید امسال بیشتر از دوصد هزار تُن میوه تازه افغانستان به هند و پاکستان صادر شده و سیب، انار و انگور پر فروش‌ترین میوه‌ها در بازارهای آسیای جنوبی بوده است.

 

کشورهای چون هند و پاکستان در آسیای جنوبی و برخی از کشورهای عربی، درسال جاری بیشترین بازار را برای میوه‌های تازه افغانستان داشته است.

اکبر رستمی، سخنگوی وزارت زراعت به آرزو گفت: دراین سال، افغانستان در کنار دیگر محصولات  زراعتی، بیش از 200 هزار تن میوه تازه را به این کشورها صادر کرده که بیشتر این میوه‌ها سیب، انگور، انار و خربوزه بوده است.

آقای رستمی تأکید کرد که این آمار 36 درصد افزایش را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد.

براساس گزارش‌ها، امسال فراورده‌های زراعتی در ولایت‌ها بیشتر بوده است.

اتاق تجارت صنایع می‌گوید، با وجود افزایش در تولید میوه‌های تازه و ایجاد کارخانه‌های بسته‌بندی محصولات زراعتی درولایت‌های بیشترین محصول را دارند، اما هنوزهم معیاری نبودن پروسس این میوه‌ها سبب شده تا بازار چندانی در بیرون از کشور نداشته باشد.

خان‌جان الکوزی، معاون اتاق تجارت و صنایع گفت: مشکلات در معیار وجود دارد. ما متأسفانه استندردهای بین المللی را مراعات کرده نمی‌توانیم. ما همچنان در بسته‌بندی مشکلات داریم و همچنان سرتیفیکیت آیزو وجود ندارد.

درهمین حال، شماری از آگاهان امور اقتصادی می‌گویند که حکومت برای جلب سرمایه‌گذاری‌ها برای ایجاد مرکزهای معیاری بسته‌بندی محصولات زراعتی و رشد صادرات میوه‌های تازه؛ باید سهولت‌های بیشتری برای بازرگانان فراهم شود.

ایرج فقیری از آگاهان امور اقتصادی گفت که موضوعات سیاسی نیز بر سرمایه‌گذاری‌ها در کشور تأثیرات خود را داشته است.

گفتنیست؛ در کناره میوه‌های تازه افغانستان سبزیجات نیز بخش اعظمی از صادارات افغانستان را تشکیل می‌دهد و در سال جاری بیش از 250 هزار تُن سبزیجات از افغانستان به کشورهای دیگر صادر شده است.