1 دالر 75.30  افغانی
1 یورو 79.20  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 252  افغانی
1000 روپیه هندی 860  افغانی
1 ریال سعودی 18.60  افغانی
10000 ریال ایرانی 1.450  افغانی
1 پوند 93.20  افغانی
1 روبل روسی 1.3  افغانی
1 لیره ترکیه 2.650  افغانی
1 ین چینی 13  افغانی

صد روز نخست حاکمیت طالبان در افغانستان

arg taliban
23 Nov 2021

یک‌شنبه، بیست‌چهارم اسد، درحالی‌که دو هفته به پایان حضور نظامی آمریکا در افغانستان مانده بود، طالبان خود را به اطراف کابل رساندند.

پس از چاشت روز، گزارش‌های از فرار اشرف‌غنی به خارج کشور نشر شد. ساعاتی بعد، عبدالله‌عبدالله، رییس پیشین شورای عالی مصالحه ملی در یک نوار ویدیویی، تأیید کرد که آقای غنی از افغانستان فرار کرده‌است.

شب‌هنگام، ویدیویی از حضور نیروهای طالبان در ارگ ریاست‌جمهوری در رسانه‌ها به نشر رسید که نشان داد آنان حاکمیت را در دست گرفتند. یک مقام طالبان در آن‌ زمان اعلام کرد که نیروهای شان برای اطمینان از جان و مال مردم، وارد کابل شده‌اند.

چند روز پس، اشرف‌غنی، رییس‌جمهور فراری در ویدیویی گفت که برای جلوگیری از خون‌ریزی از افغانستان خارج شده‌است.

سقوط نظام افغانستان برای آمریکا زودهنگام بود، وزارت خارجه این‌کشور هم اعلام کرد که نهادهای اطلاعاتی آمریکایی سقوط افغانستان را چند ماه پس از خروج، پیش‌بینی کرده بودند.

با وجود تصرف پایتخت، پنجشیر وبرخی محلاتی نزدیک به آن با نیروهای طالبان مقاومت کرد. احمد مسعود و برخی مقام‌های دولت پیشین جبهه‌ی مقاومت ملی تشکیل داده‌اند. اما دو هفته پس از تصرف کابل، سرانجام مرکز ولایت پنجشیر هم زیر تصرف طالبان افتاد و دولت حاکم، برای پنجشیر والی خود را تعیین کرد.

با آغاز حاکمیت طالبان، دپلمات‌های کشورهای غربی به‌شمول آمریکا، سفارت‌خانه‌ها را ترک کرده و به فرودگاه بین‌المللی کابل رفتند.

شش‌هزار سرباز تازه‌ای آمریکایی جهت انجام عملیات تخلیه به کابل آمدند؛ آمریکا در نخستین ساعات 31 آگست از خروج کامل نظامی‌اش از افغانستان خبر داد و اعلام کرد که در عملیات تخلیه، حدود 124 هزار نفر را از کابل خارج کرده‌است.

هجوم موج عظیمی از مردم به اطراف فرودگاه کابل حین عملیات تخلیه، باعث جلب توجه دنیا به افغانستان شد. در 27 آگست، نخستین انفجار در نزدیکی فرودگاه کابل رخ داد؛ رویدادی که نزدیک به دوصد کشته به‌شمول شانزده نظامی خارجی به‌جای ماند و داعش مسوولیت آنرا پذیرفت.

این اما آغاز کار بود؛ بعدتر نیز چندین انفجار نیرومند از جمله در کندز، کندهار و ننگرهار که بیشتر شییعیان را هدف قرار گرفت، به‌وقوع پیوست. رویدادهای که تلفات سنگین درپی داشت.

اعتراضات زنان زیر حاکمیت طالبان

چند روز پس از حاکمیت طالبان، زنان نیز در شماری از ولایت‌ها به تظاهرات پرداخته و خواستار تأمین حقوق شان شدند؛ اعتراضاتی که مهار شد و برخی هم به خشونت گرایید؛ سپس طالبان اعلام کردند که هرنوع اعتراض بدون هماهنگی آن‌ها غیرقانونی است.

دولت جدید بالای روندی آموزش و پرورش نیز قانون جدید وضع کرد؛ به‌گونه‌ی که تااین‌جای کار دانشگاه‌های دولتی تعطیل مانده‌است.

باآنکه روند آموزش دانش‌آموزان پسر در تمامی صنف‌ها ادامه دارد، اما روند آموزش دختران از صنف ششم تا دوازدهم در اکثریت ولایت‌ها متوقف است. امارت اسلامی اما گفته که راه‌کاری جدید برای آموزش و پرورش در کشور ادامه دارد.

اعلام دولت سرپرست امارت اسلامی

طالبان پس از حدود یک‌ماه، کابینه سرپرست امارت اسلامی را به ریاست محمد حسن آخند اعلام کرد. اعلام دولت جدید با واکنش‌ها روبرو شد؛ درحالی‌که طالبان آنرا همه‌شمول خواندند، اما بیشتر کشورها خواستار ایجاد کابینه فراگیر متشکل از همه گروه‌های قومی و سیاسی و زنان شده‌اند.

تاهنوز هیچ کشوری دولت جدید را به‌رسمیت نشناخته‌است.

ایجاد دولت فراگیر، تأمین حقوق بشر به‌ویژه زنان و مبدل نشدن افغانستان به پناه‌گاه تروریسم مهم‌ترین خواست‌های جامعه جهانی برای به‌رسمیت شناختن امارت اسلامی است.

پس از اعلام کابینه سرپرست، طالبان تلاش‌های سیاسی را آغاز کردند؛ دراین مدت دپلمات‌های برخی کشورها سفرهای به کابل داشته‌اند. چند نشست منطقه‌یی و جهانی هم درباره وضعیت کنونی افغانستان برگزار شده‌است.

برخی کشورهای منطقه خواستار رهایی دارایی‌ها افغانستان وتعامل جهان با افغانستان شده‌است. در نشست‌های جهانی هم، دنیا خواستار عملی شدن تعهدات طالبان شده‌است.

افزایش فقر و بحران بشری

دراین مدت، شکست نظام اقتصادی و فاجعه بشری، هشدارهای جدی دنیا به افغانستان بوده‌است.

پس از حاکمیت طالبان، فقر و بیکاری با گذشت هر روز افزایش می‌یابد؛ بربنیاد آمار سازمان‌های جهانی، حدود 23 میلیون تن در افغانستان در معرض ناامنی غذایی قرار دارند ازاین میان، 9 میلیون نفر در معرض قحطی اند. بااین حال جهان پیوسته تأکید بر ارایه کمک‌های فوری از طریق نهادهای بین‌المللی به مردم افغانستان کرده‌است.

در سوی دیگر، پس از آن‌که آمریکا حدود ده میلیارد سرمایه‌ی ارزی افغانستان را منجمد ساخت، دولت حاکم بارها خواستار رهایی دارایی‌های افغانستان شده‌است. از سویی هم، سازمان ملل خواستار اقدام فوری برای حمایت از بانک‌های افغانستان شده و هشدار داده که بحران نقدینه‌گی در این‌کشور می‌تواند در شش ماه آینده، باعث سقوط نظام بانکی افغانستان شود.

هرچند در صد روز نخست حاکمیت طالبان، مردم نسبت به تأمین امنیت ابراز خوشبینی کرده‌اند، اما انجام حمله‌های تروریستی اخیر از سوی داعش و گزارش سازمان ملل در مورد فعالیت این گروه در تمامی ولایت‌های افغانستان، نگرانی جهان را به همراه شده‌است.

بااین همه، امارت اسلامی پیوسته اطمینان داده که داعش تهدید جدی نیست و به هیچ گروهی اجازه فعالیت‌های هراس‌افکنی در افغانستان را نمی‌دهد.

آرزو نیوز – فردوس پیرزاد