1 دالر 77.60  افغانی
1 یورو 92.40  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 496  افغانی
1000 روپیه هندی 1065  افغانی
1 ریال سعودی 20.50  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.20  افغانی
1 پوند 106  افغانی
1 روبل روسی 1  افغانی
1 لیره ترکیه 9.80  افغانی
1 ین چینی 11.40  افغانی

صد ساله‌گی روابط دپلماتیک افغانستان و ترکیه

ترکیه
01 Mar 2021

وزارت‌های خارجه افغانستان و ترکیه امروز (دوشنبه، یازدهم حوت)، از صدمین سالروز روابط دپلماتیک دو کشور گرامی‌داشت نمود.

دراین مراسم، مقام‌های دولت افغانستان از ترکیه به‌عنوان دولت حامی کابل یاد نمودند و نقش انقره در منطقه را برای افغانستان مهم می‌دانند.

محمدحنیف اتمر، وزیر امور خارجه دراین نشست گفت که درچارچوب همکاری‌های فرهنگی، اقتصادی و نظامی میان دو کشور، ترکیه خدمات چشم‌گیری در افغانستان نموده‌است.

او افزود: “برای گسترش، روابط میان ملت‌های افغانستان و ترکیه در کلیه عرصه‌های زندگی، از هیچ‌گونه سعی وتلاش لازم دریغ نخواهیم کرد؛ زیرا علایق و مناسبات برادرانه دوکشور، به بلندای کوهسار و به صفا و پاکیزگی جویبارها بوده و فراز و فرود زمان، روح و روان آن‌را خسته و فرسوده نخواهد کرد.”

به گفته‌ی آقای اتمر، انقره هم‌چنین از روند صلح افغانستان پشتیبانی نموده و این کشور در گذشته آماده‌گی‌اش برای میزبانی مذاکرات میان‌افغان‌ها را اعلام کرده‌است.

بربنیاد آمار وزارت خارجه کشور، هم‌اکنون حدود دوصد هزار شهروند افغانستان در ترکیه مقیم و یا مهاجر اند.

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه هم که به‌گونه‌ی آنلاین دراین نشست صحبت می‌کرد، گفت که انقره تلاش دارد افغانستان را به مرکز اتصال پروژه‌های منطقه‌ی مبدل سازد.

او بیان داشت: “مسیر ترانزینی لاجورد مثال خوبی از همکاری بین دوکشور است. ما برای این‌که این مسیر را کارآمدتر بسازیم، هفته گذشته نشستی با وزیران خارجه ترکمنستان و آذربایجان برگزار کردیم.”

وزیر خارجه ترکیه در ادامه افزود: “ما به همکاری خود با نیروهای امنیتی افغانستان ادامه می‌دهیم. تا زمانی که براداران ما در افغانستان بخواهند، ما در این کشور خواهیم ماند.”

روابط سیاسی افغانستان و ترکیه درپی امضای یک توافق‌نامه در اول مارچ ۱۹۲۱ میلادی برقرار شد و ترکیه نخستین کشوری‌ست که پس از استقلال افغانستان، نمایندگی سیاسی خود را در کابل باز نمود. همچنین افغانستان دومین کشوری بود که شورای ملی ترکیه را به رسمیت شناخت.