1 دالر 88  افغانی
1 یورو 102.40  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 506  افغانی
1000 روپیه هندی 1080  افغانی
1 ریال سعودی 23  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.20  افغانی
1 پوند 118  افغانی
1 روبل روسی 1.20  افغانی
1 لیره ترکیه 10.60  افغانی
1 ین چینی 12  افغانی

طالبان: آمریکا نُه میلیارد دالر سرمایه‌ی افغانستان را آزاد سازد

D_u01kYXsAEQIv7-880x495-1
12 Sep 2021

سهیل شاهین، عضو دفتر سیاسی طالبان در قطر می‌گوید، این پول را برای فعال نگه‌داشتن چرخش اقتصاد افغانستان نیاز دارند و استفاده از این پول به منظور فشارهای سیاسی خلاف ارزش‌های حقوق بشری است.

 

دولت آمریکا پس از تسلط کامل طالبان در افغانستان، اعلام کرد که حدود نُه میلیارد دالر سرمایه افغانستان را به‌دلیل آن‌که این پول در اختیار طالبان قرار نگیرد، منجمد کرده‌آست.

سهیل شاهین که در گفتگو با یک رسانه روسی صحبت می‌کرد، گفت که طالبان برای حکومت‌داری و ارایه‌ی خدمات تحصیلی، ایجاد فرصت‌های شغلی و انکشاف و بازسازی، به پول نیاز دارند و آمریکا باید پول‌های منجمد شده افغانستان را آزاد سازد.

او خاطرنشان ساخت: “ما برای گسترش امکانات تحصیلی، و دیگر بخش‌های چون فرهنگ، اقتصاد، به پول نیاز داریم، ما این پول را می‌خواهیم. ما این پول را برای مردم افغانستان نیاز داریم، من دلیل بندش این پول را نمی‌دانم، درحالی‌که مردم افغانستان به این پول نیاز دارند.”

آقای شاهین افزود که “استفاده ازاین به‌عنوان فشار برای مقاصد سیاسی، من فکر می‌کنم که این خلاف حقوق بشری است.”

این عضو دفتر سیاسی طالبان هم‌چنان از تمکین نکردن واشنگتن به بخش‌های از توافق‌نامه دوحه انتقاد نمود.

او گفت که با وجود تعهد دولت آمریکا برای برداشتن نام برخی رهبران طالبان از فهرست سیاه؛ اما تاهنوز این مورد عملی نشده‌است.

آقای شاهین اذعان نمود: “ببینید، ما با ایالات متحده آمریکا پیمان دوحه را داریم، در ماده‌های تفاهم‌نامه دوحه، دولت ایالات متحده امریکا واضحاً تعهداتی را کرده که نام رهبران ما را از فهرست‌های جایزه و تحریم‌ها حذف می‌کنند. آن‌ها چنین تعهدی سپردند و مسوولیت‌ آنان است که این کار را انجام دهند. اما آنان تا هنوز چنین نکرده‌اند که فکر می‌کنم نقض پیمان است”.

این اظهارات هم‌زمان با فرا رسیدن بیستمین سالگرد حمله القاعده بالای مرکز تجارت جهانی و وزارت دفاع آمریکا صورت می‌گیرد. حمله‌ای که امریکا برای انتقام‌گیری از آن حاکمیت طالبان را در آن زمان سقوط داده و دولت تازه‌ای را شکل داد. اما حدود یک ماه پیش طالبان دوباره بر سراسر افغانستان حاکم شدند و اکنون توسط کابینه سرپرست کشور را اداره می‌کنند.

درهمین حال، ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان گفته است که کابینه‌ی جدید به‌گونه‌ی سرپرست است و تلاش برای جذب کادرهای از اقشار مختلف جریان دارد.

تشکیل کابینه سرپرست که تمامی اعضای آن طالبان استند، با انتقادهای در داخل و بیرون از کشور روبه رو شد. اکنون برخی گروه های داخلی و کشورهای بیرونی انتظار دارند در روزهای آینده و در ساختار نظام جدید تغییراتی در کابینه به لحاظ فراگیربودن به میان آید.