1 دالر 77.50  افغانی
1 یورو 92.70  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 495  افغانی
1000 روپیه هندی 1070  افغانی
1 ریال سعودی 20.55  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.35  افغانی
1 پوند 105.50  افغانی
1 روبل روسی 1  افغانی
1 لیره ترکیه 9.70  افغانی
1 ین چینی 11.40  افغانی

طالبان: روند رهایی یک‌هزار زندانی حکومت افغانستان را تکمیل می‌کنیم

طالبان
30 Jul 2020

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر از حکومت نیز خواسته که روند رهایی پنج‌هزار زندانی این گروه را را تکمیل کند تا پس از عید زمینه مذاکرات میان‌افغان‌ها فراهم گردد.

 

گروه طالبان اعلام کرده که تا پایان امروز (پنج‌شنبه، نهم اسد)، روند رهایی یک‌هزار زندانی حکومت را تکمیل می‌کند.

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در حساب توییتر خود با ابراز این مطلب هم‌چنان از حکومت خواسته که روند رهایی پنج‌هزار زندانی طالبان را را تکمیل کند – تا پس از عید، زمینه مذاکرات میان‌افغان‌ها فراهم گردد.

شورای عالی مصالحه به تلویزیون آرزو گفت که بن‌بست در رهایی زندانیان باقی‌مانده طالبان شکسته شده‌است.

او خاطر نشان کرد که قرار است مذاکرات میان‌افغان‌ها به‌زودی آغاز شود.

درحال حاضر، هیات گفتگوکننده صلح افغانستان چشم انتظار حل اختلاف روی آزادی زندانیان باقی‌مانده است.

فاروق محروح، عضو هیات گفتگو کننده صلح که این هیأت تمامی آماده‌گی برای آغاز مذاکرات را روی دست گرفته، اما آغاز مذاکرات و نشستن دور یک میز برای مذاکرات مستقیم به این زودی‌ها بعید می‌باشد.

شام‌گاه روز دیروز (چهارشنبه)، فرستاده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان با رییس‌جمهور غنی، عبدالله‌عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی و حامد کرزی رییس‌جمهور پیشین دیدار کرده است.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری بیان داشت که در این دیدار، روی تمدید آتش‌بس، تبادله زندانیان و آغاز مذاکرات میان‌افغان‌ها بحث صورت گرفت.

کاخ سپیدار نیز اعلام کرده که عبدالله‌عبدالله با خلیل‌زاد و مسوولان سفارت آمریکا در کابل روی کاهش خشونت‌ها پیش از آغاز مذاکرات میان‌افغان‌ها تاکید نموده‌اند.

شکریه بارکزی، آگاه امور سیاسی درباره روند جاری صلح گفت که در شرایط کنونی، کاهش خشونت‌ها به‌ویژه “آتش‌بس” برای این روند ممد واقع می‌گردد و طرف‌های گفتگوکننده باید تلاش بیشتر دراین خصوص کنند.

با این‌همه اعلام آتش‌بس سه‌روزه از سوی طالبان امیدواری‌ها را برای کاهش خشونت‌ها و آغاز مذاکرات صلح بیشتر ساخته است.

وزارت خارجه ایران هم در تازه ترین مورد خواستار اعلام آتش‌بس دایمی در افغانستان شده تا با این اقدام، زمینه برای گفتگو میان دولت با مشارکت تمام گروه‌های سیاسی مساعد گردد.