1 دالر 78.70  افغانی
1 یورو 94.65  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 496  افغانی
1000 روپیه هندی 1060  افغانی
1 ریال سعودی 20.80  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.35  افغانی
1 پوند 109.10  افغانی
1 روبل روسی 1  افغانی
1 لیره ترکیه 9.60  افغانی
1 ین چینی 11.60  افغانی

عفوبین‌الملل: اکتوبر مرگ‌بارترین ماه برای شهروندان افغانستان بوده‌است

تلفات نظامی
24 Oct 2020

سازمان عفو بین‌الملل در خبرنامه‌ای گفته که با وجود گفتگوهای جاری صلح، هنوزهم شمار زیادی غیرنظامیان در خشونت‌ها قربانی می‌شوند.

 

ولایت‌های هلمند، غور، فاریاب، بدخشان، میدان وردک و بخش‌های دیگر کشور در چند هفته گذشته گواه جنگ‌ها و انفجارهای خونینی بوده که در نتیجه آن به غیرنظامیان تلفات زیادی وارد شده است.

سازمان عفو بین‌الملل در خبرنامه‌ای، اکتوبر را مرگبارترین ماه برای شهروندان افغانستان خواند و تاکید کرده که با وجود گفتگوهای صلح در دوحه، هنوزهم افراد ملکی قربانی نبردها می‌شوند.

دراین خبرنامه از جهان خواسته شده که به‌گونه فوری اوضاع افغانستان را مورد توجه قرار دهد.

از سویی هم، امروز (شنبه) انفجار ماین در ولایت غزنی، جان یک پولیس و هفت ملکی را گرفت و سه تن دیگر را زخمی ساخت.

در یک رویداد دیگر، در نتیحه حمله افراد مسلح بالای یک پاسگاه در نزدیک بندکمال خان در ولایت نیمروز، شش نیروی پولیس جان باخته و دو سرباز دیگ زخمی شده‌اند.

طارق آرین، سخنگوی وزارت داخله افزایش حمله‌های طالبان و تلفات ملکی در آن را تأیید نمود. به گفته او، طالبان در یک هفته گذشته 356 حمله تهاجمی انجام دادند که در نتیجه‌ی آن، 51 فرد ملکی جان باخته و 137 تن دیگر زخم برداشته‌اند.

طالبان اما این اظهارات وزارت داخله را بی‌بنیاد خوانده و تاکید دارند که در حمله‌هایشان افراد ملکی را هدف قرار نداند.

از سویی هم، رییس‌جمهور پیشین در گفتگو با تلویزیون صدای آمریکا از افزایش خشونت‌ها نگرانی کرده است.

او گفته که شهروندان افغانستان قربانی اهداف خارجی می‌شوند.

آقای کرزی تصریح کرد: ما نمی‌خواهیم افغانستان محلی برای رقابت بین کشورها باشد؛ زیرا ما از همین ناحیه بیشتر آسیب دیدم. ما می‌خواهیم افغانستان محل همکاری باشد. این جنگ مربوط افغان‌ها یا جنگ برای منافع افغان‌ها نیست. این افغان‌ها استند که برای اهداف بزرگ خارجی کشته می‌شوند.

هم‌زمان بااین، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو نیز در پایان نشست وزیران دفاع این سازمان، اوضاع افغانستان را وخیم خوانده و از طالبان خواست که خشونت‌ها را کاهش دهند.

او بیان داشت: طالبان باید سطح غیرقابل قبول خشونت‌ها را کاهش بدهند تا زمینه برای یک آتش‌بس فراهم شود. آن‌ها باید تمامی روابط خود با القاعده و گروه های دیگر تروریستی را قطع کنند تا افغانستان، دیگر سکویی برای انجام حملات تروریستی بالای کشورهای ما نباشد.

دبیرکل ناتو هم‌چنان به زمزمه‌های خروج نظامیان امریکایی اشاره کرده و گفته که ناتو حضور نظامی‌اش در افغانستان را با روند صلح و شرایط در میدان‌های نبرد هماهنگ ساخته است.