1 دالر 78.70  افغانی
1 یورو 94.65  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 496  افغانی
1000 روپیه هندی 1060  افغانی
1 ریال سعودی 20.80  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.35  افغانی
1 پوند 109.10  افغانی
1 روبل روسی 1  افغانی
1 لیره ترکیه 9.60  افغانی
1 ین چینی 11.60  افغانی

علمای بنگله‌دیش: جنگ جاری افغانستان توجیه شرعی ندارد

IMG16195885-880x587-1
26 Oct 2020

علمای و مشایخ بنگله‌دیش در اعلامیه‌ای گفته‌اند که هر دوطرف درگیر در افغانستان مسلمان اند و این جنگ، هیچ توجیه شریعی و اسلامی ندارد.

 

علمای دین و مشایخ بنگله‌دیش دیروز (یک‌شنبه، چهارم عقرب)، در نشستی در بنگله‌دیش، از طرف‌های درگیر افغانستان خواست که به صدای مردم لبیک گفته و آتش‌بس اعلام کنند.

آنان هم‌چنان در اعلامیه‌یی پشتیبانی خود را از مذاکرات جاری صلح در قطر اعلام کرده‌اند.

دراین اعلامیه آمده‌است: تا جایی‌که می‌دانیم هر دوطرف درگیر در افغانستان مسلمان هستند و جنگ مسلمان علیه مسلمان از لحاظ نص اسلامی توجیه شرعی و اسلامی ندارد. به این اساس ضمن خواهان توجه برای به ثمر رساندن مذاکراتی که در کشور قطر جریان دارد، از ادامه حمله‌ها بر ضد مردم بیچاره جداً اجتناب ورزند.

دولت افغانستان، امروز (دوشنبه، پنجم عقرب)، از این فتوای علمای بنگلادیش استقبال نموده‌است.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری در یادداشت توییتری خود نوشته است: دولت جمهوری اسلامی افغانستان، از صدور فتوای علمای دینی بنگلادیش، مبنی بر ناروا و غیر اسلامی خواندن جنگ کنونی طالبان علیه افغانستان، استقبال می‌کند. بدون شک، اکثریت علمای جهان اسلام و افغانستان، سال‌هاست که جنگ جاری طالبان را برخلاف نصوص شرعی دانسته وبه پایان دادن آن، تاکید دارند.

هم‌زمان بااین، دفتر معاونت ملل متحد در افغانستان خواستار ختم نبردها پیش از رسیدن فصل زمستان و کمک‌رسانی بشری به شهروندان نیازمند شده‌است.

یوناما اعلام کرده که؛ “با برقراری آتش‌بس بشردوستانه در افغانستان، همه می‌توانند با دشمن مشترک یعنی کویدنزده مبارزه کنند و زمینه  برای رساندن کمک‌های مهم بشردوستانه برای تمامی افغان‌های نیازمند پیش از فرا رسیدن زمستان فراهم خواهد کرد.”

واکنش‌ها به ادامه‌ی جنگ طالبان درحالی بالا می‌گیرد که بربنیاد توافق‌نامه دوحه، این گروه حملات خود بالای پایگاه‌های قوای خارجی را توقف داده‌است. حال باورها براینست که ادامه‌ی جنگ این گروه با حکومت و صلح با خارجی‌ها، واضح می‌سازد که جنگ این گروه هیچ توجیه ندارد.