1 دالر 89.50  افغانی
1 یورو 102.70  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 501  افغانی
1000 روپیه هندی 1100  افغانی
1 ریال سعودی 23.45  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.25  افغانی
1 پوند 120  افغانی
1 روبل روسی 1.30  افغانی
1 لیره ترکیه 10.60  افغانی
1 ین چینی 13  افغانی

عمران خان: بدون ایجاد حکومت همه‌شمول صلح پایدار در افغانستان تأمین نخواهد شد

imran khan
22 Sep 2021

نخست وزیر پاکستان می‌گوید دولت سرپرست طالبان همه‌شمول نیست؛ پاکستان در تعامل با همسایه‌های افغانستان درمورد به رسمیت شناختن یا نشناختن دولت طالبان تصمیم می‌گیرد.

 

عمران خان در مصاحبه با بی‌بی‌سی گفت که دولت سرپرست اعلام شده از سوی طالبان، همه‌شمول نیست، اما امیدوار است این گروه، تمامی جناح‌ها را در حکومت سهیم سازد.

او هشدار داد، اگر در افغانستان حکومت همه‌شمول ایجاد نگردد، احتمال جنگ‌ داخلی دور از انتظار نه‌خواهد بود.

نخست وزیر پاکستان تصریح کرد: “تاهنوز، آنان (طالبان) حکومت همه‌شمول ندارند، چیزی‌که ما امیدواریم داشته باشند، اما آنان می‌گویند این یک دوره انتقال است. ما تلاش داریم با آن‌ها صحبت کنیم تا این اطمینان حاصل شود که حکومت همه‌شمول داشته باشند، به‌خاطری که هیچ ثبات و صلح پایدار در افغانستان تأمین نخواهد شد، اگر از تمامی گروه‌های قومی و اقلیت‌ها نمایندگی نکند.”

آقای خان به مسئله به رسمیت شناختن دولت طالبان نیز اشاره کرد.

به گفته او، پاکستان در تعامل با همسایه‌های افغانستان و به‌صورت جمعی، درمورد به‌رسمیت شناختن یا نشناختن دولت طالبان تصمیم خواهد گرفت.

عمران خان گفت: “مشترکاْ تصمیم خواهیم گرفت. ما فکر می‌کنیم تمامی همسایه‌ها جمع خواهند شد و خواهیم دید آن‌ها چه‌گونه پیشرفت می‌کنند، و این‌که آن‌ها را به رسمیت بشناسیم یا نشناسیم، یک تصمیم مشترک خواهد بود.”

او به‌رسمیت شناختن دولت طالبان را وابسته به سه شرط دانسته و بیان داشت: “آیا طالبان دولت فراگیر خواهند داشت و تضمین احترام به حقوق‌بشر و اجازه ندادن برای استفاده از خاک افغانستان؛ چیزی که همسایه‌ها نگران آن اند.”

هم‌زمان بااین، وزارت خارجه روسیه باردیگر به تشکیل دولت فراگیر در افغانستان تاکید کرده‌است.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفته که همکاری مسکو با افغانستان هم بسته‌گی به عمل‌کرد طالبان دارد.

او گفت: “رهبران روسیه و سایر کشورها موضع خود را از تشکیل یک دولت فراگیر در افغانستان اعلام کردند. همه معتقد به حضور تمام اقوام این‌کشور در دولت هستند. همکاری‌ها بسته‌گی به این دارد که طالبان تا چه اندازه در عمل آماده انجام تعهدات قبلی خود خواهند بود.”

خواست‌ها به ایجاد دولت فراگیر در افغانستان درحالی مطرح می‌شود که دیروز (سه‌شنبه، سی سنبله)، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان در یک نشست خبری، شماری اعضای باقی‌مانده کابینه سرپرست را اعلام کرد و گفت که در فهرست جدید، تخصص و نماینده‌گی از اقلیت‌ها نیز درنظر گرفته شده‌است.