1 دالر 89.50  افغانی
1 یورو 102.70  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 501  افغانی
1000 روپیه هندی 1100  افغانی
1 ریال سعودی 23.45  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.25  افغانی
1 پوند 120  افغانی
1 روبل روسی 1.30  افغانی
1 لیره ترکیه 10.60  افغانی
1 ین چینی 13  افغانی

عمران خان: وضعیت در افغانستان نگران کننده است

Imran khan
16 Sep 2021

نخست‌وزیر پاکستان به ایجاد دولت همه‌شمول تأکید دارد وهشدار می‌دهد اگر چنین نشود، پیامد آن بی‌ثباتی، ظهور مجدد تروریزم، معضل مهاجرت و بزرگ‌ترین بحران انسانی خواهد بود.

 

عمران خان در مصاحبه به شبکه سی‌ان‌ان گفت اگر در افغانستان حکومت همه‌‍شمول ایجاد نگردد، افغانستان بار دیگر گواه آشوب خواهد بود؛ پیامدی که مشکل بزرگ مهاجرت، فاجعه انسانی، بی‌ثباتی و احتمال ظهور مجدد تروریسم را به همراه خواهد داشت.

در روزهای گذشته، بیشتر کشورها به استفاده از فرصت کنونی برای تشکیل دولت همه‌شمول و حرکت به مسیر صلح تأکید کرده‌اند.

ارشدترین مقام سیاسی پاکستان نیز به همین چشم‌انداز به افغانستان می‌بیند.

نخست وزیر پاکستان بیان داشت: “امیدواریم افغانستان پس از چهل سال در مسیر صلح حرکت کند. طالبان تمامی افغانستان را در اختیار دارند. اگر آن‌ها یک حکومت همه‌شمول ایجاد کنند و تمامی جناح‌ها را دخیل بسازند، افغانستان پس از چهل سال گواه صلح خواهد بود. اما اگر چنین نشود، آنچه ما بیشتر در مورد آن نگران هستیم، ممکن سبب آشوب شود. بزرگ‌ترین بحران انسانی و مشکل بزرگ مهاجرت ایجاد خواهد کرد، افغانستان بی‌ثبات خواهد شد و احتمال ظهور مجدد تروریزم از خاک افغانستان وجود خواهد داشت.”

نخست‌وزیر پاکستان با اشاره به خواست‌های طالبان برای به‌رسمیت شناختن دولت جدید افغانستان، اما تأکید نمود که افغانستان نباید از بیرون اداره شود.

او خاطر نشان ساخت: “طالبان گفته‌اند خواستار یک حکومت همه‌شمول و حقوق زنان در چارچوب حکومت خود اند. آنها گفته‌اند حقوق بشر را احترام بگذارند و نیز عفو اعلام کرده‌اند. آنچه آن‌ها گفته‌اند در واقع می‌خواهند از سوی جامعه جهانی به‌رسمیت شناخته شوند. اما یک فلسفه دیگری وجود دارد، افغانستان نمی‌تواند از بیرون اداره شود.”

آقای خان در ادامه افزود: “آن‌ها تاریخی دارند که در آن‌جا هیچ حکومت دست‌نشانده مورد حمایت قرار نمی‌گیرد. این چنین حکومت اعتبار خود را در میان مردم از دست می‌دهد.”

خواست‌ها به تشکیل دولت همه‌شمول و در افغانستان، درحالی مطرح می‌شود که پیش ازاین، طالبان از ادامه‌ی رایزنی‌ها برای ایجاد حکومت فراگیر اطمینان داده‌اند.