1 دالر 77.10  افغانی
1 یورو 85.50  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 460  افغانی
1000 روپیه هندی 980  افغانی
1 ریال سعودی 20.15  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.80  افغانی
1 پوند 94  افغانی
1 روبل روسی 0.95  افغانی
1 لیره ترکیه 11  افغانی
1 ین چینی 10.70  افغانی

غنی: روزانه تا ۳۵ نیروی امنیتی افغانستان جان‌های خود را از دست می‌دهند

غنی ghani
25 Jun 2020

رییس جمهورغنی به تازه‌گی گفته که روزانه تا ۳۵ نیروی دولتی در جنگ کشته و حدود هفتاد نظامی دیگر نیز زخمی می‌شوند؛ روند بیرون شدن نیروهای خارجی باید نظام‌مند باشد، نه شتاب‌زده.

 

رییس‌جمهور غنی در مصاحبه با نهاد غیرانتفاعی آمریکایی تید (TED)، گفته‌است که طالبان بخشی از مردم افغانستان استند و جنگ کنونی، تنها راه‌حل سیاسی دارد.

آقای غنی دراین گفتگو، تأکید کرده که باوجود کاهش جنگ در میدان‌های نبرد، اما تلفات نیروهای امنیتی هنوزهم بلند است و روزانه تا ۳۵ نیرو جان‌های خود را از دست می‌دهند و حدود هفتاد تن دیگر نیز زخم برمی‌دارند.

او تصریح کرد: کاهش خشونت‌ها دوجنبه دارد. درگیری‌های شدید و گسترده کاهش یافته، اما بهای جانی آن هنوزهم زیاد است. به‌گونه‌ میانگین تلفات نیروهای امنیتی ما روزانه ۳۰ تا ۳۵ نفر است. لازم است به ویژه دراین شرایط کرونایی آتش‌بس بشردوستانه اعلام کرده و مذاکرات میان افغان‌ها را آغاز نماییم. شرایط برای رهایی زندانیان طالبان و نیز زندانیان ما خوب پیش می‌رود، امیدوارم به‌زودی بتوانیم گفتگوهای مستقیم را شروع کنیم.

رییس‌جمهورغنی در بخش از سخنان‌اش به نگرانی‌های پس از خروج نیز اشاره‌ای کرد.

او بیان داشت که ملاحظه‌ای به تصمیم آمریکا در قسمت بیرون شدن قوای این‌کشور از افغانستان ندارد؛ زیرا برای حکومت “ساختار پشتیبانی مهم است.”

آقای غنی اما هشدار داده که روند خروج باید نظام‌مند باشد؛ در غیر آن، بیرون شدن شتاب‌زده قوای خارجی، گفتگوهای صلح را متأثر می‌سازد.

رییس جمهور خاطر نشان کرد: “راهکار تدریجی، نظام‌مند و مبتنی بر شرایط به نفع هردو کشور تمام خواهد شد. خرسندم که هر فرد نیروهای امنیتی ما داوطلبانه آمده و هیچ کدام آن‌ها اجباری نیستند. نیروهای ویژه ما در منطقه بی‌بدلیل اند و نیروهای هوایی ما نیز سه برابر شده‌‌است. ما قادر به تامین امنیت خود خواهیم بود؛ اما خروج آمریکا بالای شانس رسیدن به صلح تاثیر منفی می‌گذارد. امیدوارم این روند نظام‌مند باشد تا یک روند شتاب‌زده.”

آمریکا هم‌اکنون ۸۶۰۰ نظامی در افغانستان دارد؛ اما اداره ترمپ در سال‌های گذشته پیوسته بر خروج کامل سربازانش از افغانستان تأکید کرده‌است.

بیرون شدن کامل نیروهای خارجی از افغانستان، جزء از موارد درشت موافقت‌نامه آوردن صلح به افغانستان نیز است و بربنیاد این سند، قوای خارجی تا چهارده ماه پس از امضای این موافقت‌نامه، باید حضور خود را به صفر برسانند.

از سویی هم، عبدالله‌عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی در یک نشست آنلاین با انستیتیوت صلح آمریکا، افزایش خشونت‌ها را نگران کننده دانسته‌ است.

رییس شورای عالی مصالحه بیان داشت: با صراحت می‌گویم کشتار مردم افغانستان به‌ویژه زنان، جوانان و کودکان در میدان جنگ، روستاها، شهرها، مساجد و حتا شفاخانه‌‌ها، توجیه مذهبی و سیاسی ندارد.

آقای عبدالله در ادامه افزود که روند صلح با انعطاف‌پذیری و گذشت یک‌طرف منازعه هم به نتیجه نمی‌رسد و ضروری است دوطرف خویشتن‌داری و انعطاف نشان دهند.

آرزو نیوز – فردوس پیرزاد