1 دالر 90.85  افغانی
1 یورو 95  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 461  افغانی
1000 روپیه هندی 1225  افغانی
1 ریال سعودی 23.70  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.15  افغانی
1 پوند 115.30  افغانی
1 روبل روسی 1.3  افغانی
1 لیره ترکیه 6.65  افغانی
1 ین چینی 13  افغانی

لاوروف: وضعیت کنونی افغانستان از طریق یک گفت‌وگوی ملی حل شود

lavrov
14 May 2022

وزیر خارجه روسیه می‌گوید برای دست‌یابی به توافق همه‌جانبه و ثبات پایدار در افغانستان باید گفت‌وگوی ملی در این کشور شکل گیرد.

 

رییس دستگاه دپلماسی روسیه که پس از نشست وزیران خارجه کشورهای مشترک المنافع در شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، در یک نشست خبری صحبت می‌کرد، با اشاره به اوضاع افغانستان گفت که آغاز گفت‌وگوهای ملی برای ثبات پایدار این کشور مهم می‌باشد.

به گفته سرگئی لاوروف حکومت سرپرست باید دنبال سهیم‌سازی تمامی اقشار افغانستان در نظام باشد.

لاوروف تصریح کرد: “ما همیشه طرف‌دار این بوده‌ایم که وضعیت کنونی افغانستان از طریق یک گفت‌وگوی ملی با هدف دستیابی به توافق بین تمام نیروهای قومی- مذهبی و سیاسی این کشور تنظیم شود. ما با طالبان تماس‌هایی داشته‌ایم، آن‌ها مدعی هستند که ازبک‌ها، تاجیک‌ها و هزاره‌ها را با خود دارند، اما در واقع تمامی این‌ها، نمایندگان طالبان هستند. این روند باید گسترش یابد.”

وزیر خارجه روسیه باردیگر نسبت به حضور آمریکا و غرب در افغانستان در دو دهه گذشته انتقاد نمود و از آنان خواست در بازسازی افغانستان بی‌توجه نباشند.

او افزود: “مردم افغانستان  برای 20 سال در زمان حضور ناتو رنج کشیده‌اند. جامعه جهانی برای بسیج‌سازی کمک‌های بشری و دیگر کمک‌ها، توجه بیشتر به افغانستان داشته باشد. آمریکا و متحدان‌اش باید مسوولیت این همه را به‌دوش بگیرند، زیرا در 20 سال هیچ کاری نکردند و در آخر نیز ماموریت شان ناکام ماند.

آقای لاوروف همچنین بر جلوگیری از بدتر شدن اوضاع در افغانستان تاکید کرد و گفت: “باید اجازه ندهیم که وضعیت دوباره از کنترول خارج شده و بی‌ثبات گردد.”

درهمین حال، بلال کریمی معاون سخنگوی امارت اسلامی در پاسخ به خواست روسیه مبنی بر ایجاد گفت‌وگوهای ملی و سهیم‌سازی اقشار مختلف در حکومت می‌گوید، که حکومت سرپرست گام‌های موثری در این زمینه برداشته است.

خواست گفتگوهای ملی در حالی مطرح می‌شود که اخیرا امارت اسلامی از تلاش برای برگزاری یک نشست بزرگ همانند لویه جرگه به‌منظور رایزنی به‌هدف مسایل کلان و به‌دست آوردن مشروعیت ملی و بین‌المللی خبر داده است.