1 دالر 77.60  افغانی
1 یورو 92.40  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 496  افغانی
1000 روپیه هندی 1065  افغانی
1 ریال سعودی 20.50  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.20  افغانی
1 پوند 106  افغانی
1 روبل روسی 1  افغانی
1 لیره ترکیه 9.80  افغانی
1 ین چینی 11.40  افغانی

لغو سفر رییس پارلمان پاکستان به کابل به‌دلیل تهدیدهای امنیتی

pakistan-to-continue-support-peaceful-political-solution-in-afghanistan-asad-qaiser-1617300883-7617
08 Apr 2021

قرار بود هواپیمای حامل اسد قیصر، رییس پارلمان پاکستان امروز (پنج‌شنبه، نوزدهم حمل)، در فرودگاه بین‌المللی حامدکرزی نشست کند، اما این سفر به‌دلیل تهدیدهای امنیتی لغو شد.

محمد صادق خان، نماینده ویژه پاکستان برای افغانستان در صفحه توئیتر خود نوشته که هواپیمای حامل هیات پارلمانی پاکستان درحال فرود بود که برج مراقبت فرودگاه بین‌المللی حامد کرزی از بسته بودن میدان خبر داده و این هواپیما دوباره به اسلام‌آباد برگشته است.

مجلس نماینده‌گان افغانستان هم گفته که به‌دلیل مشکلات امنیتی، اجازه نشست به هواپیمای حامل رییس مجلس نماینده‌گان پاکستان داده نشده‌است.

عبدالقادر زازی، رییس دبیرخانه مجلس نماینده‌گان به رسانه‌ها بیان داشت: ناتو به دلیل مشکلات امنیتی، اجازه نشست به هواپیمای حامل رییس مجلس نماینده‌گان پاکستان را نداد.

از سویی هم، مسوولین امنیتی فرودگاه بین‌المللی حامد کرزی می‌گویند برج‌ مراقبت فرودگاه کابل در اختیار نیروهای ناتو است و این نیروها به‌دلیل کشف مواد انفجاری در فرودگاه به تمامی پروازها اجازه نشست نداده است.

محمدریاض آرین، فرمانده سرحدی فرودگاه بین‌المللی کابل (حامد کرزی) به خبرنگاران گفت: “خارجی‌ها در خصوص امنیت میدان بسیار حساس هستند و برای تمامی طیاره‌های اجازه نشست ندادند که تصادفن امروز ما مهمان‌های ویژه هم داشتیم. اما از هرچه برای ما مسئله امنیت مهم است.”

بااین حال، منصورخان سفیر پاکستان در کابل گفته که احتمالن این سفر، در روزهای آینده دوباره تنظیم شود.

او بیان داشت: آقایان اسد قیصر و میررحمان رحمانی باهم صحبت کردند و آقای قیصر اطمینان داد که اوضاع را درک می‌کند و در زودترین فرصت به کابل سفر خواهد کرد. به همین دلیل ما به همکاری میزبانان افغان خود در زودترین وقت ممکن این سفر را برنامه‌ریزی خواهیم کرد.

هیات پارلمانی پاکستان به دعوت مجلس نماینده‌گان افغانستان، قرار بود طی یک سفر سه روزه امروز وارد کابل شود و با مقام‌های حکومتی پیرامون تلاش‌های صلح، گسترش روابط دوجانبه، حل مشکلات ترانزیت و تجارت و رسیده‌گی به مشکلات مهاجرین افغان در پاکستان گفتگو کند.