1 دالر 77.60  افغانی
1 یورو 93.70  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 484  افغانی
1000 روپیه هندی 1060  افغانی
1 ریال سعودی 20.60  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.35  افغانی
1 پوند 108.50  افغانی
1 روبل روسی 1  افغانی
1 لیره ترکیه 10.50  افغانی
1 ین چینی 11.20  افغانی

مجلس نماینده‌گان سومین پیش‌نویس بودجه سال ۱۴۰۰ را تصویب کرد

مجلس نماینده‌گان (2)
22 Feb 2021

مجلس نماینده‌گان در نشست امروز (دوشنبه، چهارم حوت) سومین پیش‌نویس بودجه ملی سال مالی ۱۴۰۰ را که پیش از این دو بار رد کرده بود، با اکثریت آرا تصویب کرد.

 

کمیسیون مالی و بودجه مجلس نماینده‌گان دراین نشست گفت که در پیش‌نویس سوم این سند، اکثریت ملاحظات مجلس نماینده‌گان اعمال شده‌است.

میرافغان صافی، رییس کمیسیون مالی و بودجه مجلس نماینده‌گان دراین نشست گفت که حکومت به صلاحیت مجلس در تعدیل بودجه تمکین کرده و برای افزایش تنخواه کارمندان دولتی بیش از ده میلیارد افغانی اختصاص داده‌است.

بربنیاد گزارش کمیسیون مالی و بودجه؛ کاهش بودجه کُدهای احتیاطی 91 و 92، حذف برنامه دسترخوان ملی، حذف بودجه اداره نفت وگاز ، افزودی بیش ‌از 300 پروژه‌های انکشافی حذف شده از دیگر موارد اصلاحی دراین سند است.

قطع خرج دسترخوان وزیران و معینان پس ‌از ایجاد یک طرح و تخصیص بودجه به شورای عالی مصالحه ملی زیر چتر اداره امور ریاست جمهوری، از دیگر تغییراتی است که کمیسیون مالی و بودجه مجلس در بودجه گزارش داد.

دوماه و چهار روز از آغاز سال مالی ۱۴۰۰ می‌گذرد و پیش ازاین، مجلس نماینده‌گان دوبار سند بودجه را رد کرده‌است.

سقف مجموعی بودجه سال ۱۴۰۰ مالی، به ۴۷۳ میلیارد و ۴۱ میلیون می‌رسد که از این میان، ۳۱۱ میلیارد و ۵۰۶ میلیون افغانی بودجه عادی و ۱۶۱ میلیارد و ۵۳۵ میلیون دیگر بودجه توسعه‌ای‌ می‌باشد.

اما دراین نشست، شماری از قانون‌گذاران همکارن خود در مجلس را به برخورد سیاسی و شخصی در بحث بودجه متهم نموده و از عدم افزایش معاش در تنخواه نیروهای امنیتی انتقاد کردند.

رمضان بشردوست، عضو مجلس نماینده‌گان گفت که نماینده‌گان پیش ازاین بر افزایش معاشات نیروهای امنیتی نیز تأکید داشتند، اما هیچ تغییری برای افزایش امتیازات آن‌ها نیامده‌است.

درهمین حال، میررحمان رحمانی، رییس مجلس نماینده‌گان رد کردن دو پیش‌نویس قبلی و تصویب سومین پیش‌نویس را سیاسی نمی‌داند.

رحمانی بیان داشت که این اقدام در حمایت از نظام و به هدف گنجانیدن اصلاحات بیشتر در سند بودجه صورت گرفته و تاکید نمود که مجلس در بودجه‌ی وسط سال، نقش نظارتی خود را بیشتر خواهد ساخت.

بااین همه، رییس‌جمهور غنی از تصمیم مجلس نماینده‌گان برای تصویب بودجه استقبال نموده و این اقدام را برای تطبیق به موقع برنامه‌های اساسی حکومت به ویژه پروژه‌های انکشافی در سراسر کشور مهم خوانده‌است.