1 دالر 77.20  افغانی
1 یورو 93.30  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 479  افغانی
1000 روپیه هندی 1045  افغانی
1 ریال سعودی 20.55  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.65  افغانی
1 پوند 103.80  افغانی
1 روبل روسی 0.980  افغانی
1 لیره ترکیه 10  افغانی
1 ین چینی 11.10  افغانی

مذاکرات میان‌افغان‌ها؛ خلیل‌زاد خواستار رهایی هفت‌هزار زندانی باقی‌مانده طالبان شده‌است

زلمی خلیلزاد
12 Jan 2021

برخی فعالان عرصه صلح می‌گویند، زلمی‌خلیل‌زاد خواهان رهایی هفت‌هزار زندانی باقی مانده طالبان از سوی حکومت افغانستان شده و در بدل آن، کاهش پنجاه روزه خشونت و سپس آتش‌بس دایمی را تضمین کرده‌است.

 

از سفر هیات دولت افغانستان به دوحه یک هفته گذشت؛ اما در این روند تاهنوز پیشرفتی دیده نشده است.

هرچند وزارت دولت در امور صلح می‌گوید که دو طرف در این مدت، رایزنی‌ها برای یگانه‌سازی و ترتیب آجندای دو طرف را ادامه می‌دهند، اما برخی فعالان صلح عدم حضور رییس هیأت گفتگوکننده طالبان در دوحه و پیشنهادهای تازه خلیل‌زاد را عامل کُندی دراین روند می‌داند.

نجیب آزاد، رییس نهاد باور زواک به تلویزیون آرزو گفت که زلمی خلیل‌زاد پیشنهاد رهایی هفت‌هزار زندانی باقی‌مانده طالبان را به حکومت افغانستان و در بدل آن، کاهش خشونت برای 51 روز و سپس آتش‌بس دایمی را به دولت افغانستان داده‌است.

او تصریح کرد: “آقای خلیل‌زاد به رییس دولت افغناستان، پیشنهاد رهایی هفت‌هزار زندانی داده و در بدل آن، 51 روز کاهش خشونت و سپس آتش‌بس دایمی و بودن آقای غنی در قدرت برای یک‌سال را تضمین کرده‌است.”

آقای آزاد خاطر نشان کرد که رییس‌جمهور غنی به این پیشنهاد، پاسخ مثبت ویا رد نداده‌است.

پیش ازاین نیز برخی سیاسیون گفته‌اند که زلمی‌خلیل‌زاد در سفر هفته گذشته اش به کابل، پیام حکومت موقت را نیز آورده‌، از آن به بعد، این موضوع به یک بحث جدی مبدل شد.

گلالی اکبری، عضو مجلس سنا در این مورد گفت که بحث حکومت موقت به ارداه‌ی مردم افغانستان بسته‌گی دارد نه میانجی‌گران.

سیما جوینده، دیگر عضو مجلس سنا نیز بیان داشت که حکومت موقت باعث ایجاد “هرج و مرج” و بدبختی خواهد شد. او از هیأت گفتگوکننده جمهوری اسلامی افغانستان خواست که دست‌آوردهای مردم افغانستان را حفظ کنند.

حکومت تاهنوز به‌گونه‌ی رسمی در باره این‌که آیا خلیل‌زاد با پیام حکومت موقت آمده بود، چیزی نگفته، اما رییس جمهورغنی در یک هفته گذشته، دوبار بر انتقال قدرت به جانشین‌اش، از مسیر انتخابات مردمی تاکید کرده است.