1 دالر 88.15  افغانی
1 یورو 92  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 416  افغانی
1000 روپیه هندی 1225  افغانی
1 ریال سعودی 23.08  افغانی
10000 ریال ایرانی 2.88  افغانی
1 پوند 103  افغانی
1 روبل روسی 1.3  افغانی
1 لیره ترکیه 6.65  افغانی
1 ین چینی 13  افغانی

مسکو: واشنگتن هیچ مدرکی برای نابودی ایمن الظواهری ارایه نکرده است

روسیه
12 Aug 2022

وزارت خارجه روسیه می‌گوید کشته شدن ایمن الظواهری، رهبر القاعده در حمله هوایی آمریکا در کابل را بدون ارایه مدرک تأیید نمی‌کند.

 

به‌دنبال واکنش‌ها به ادعای کاخ سفید درباره هدف قراردادن ایمن الظواهری در حمله هوایی آمریکا در کابل، مسکو این حمله را پرسش‌برانگیز خوانده‌است.

ایوان نچایف، معاون سخنگوی وزارت خارجه روسیه در یک نشست خبری گفت: “نمی‌توانیم صحت اظهارات آمریکا در مورد نابودی رهبر القاعده در کابل در نتیجه حمله هواپیمای بدون سرنشین را تایید کنیم. واشنگتن هیچ مدرکی دال بر نابودی این تروریست به مردم ارائه نکرده است.”

وزارت خارجه روسیه این حمله را تجاوز خوانده و گفته است: “اقدامات تجاوزکارانه نیروی هوایی آمریکا به خاک افغانستان، سوالات جدی را ایجاد می‌کند. به عنوان مثال، چه کسی فضای هوایی را برای حمله هوایی به کابل فراهم کرده، در صورت رسیدن تلفات به غیرنظامیان در این حمله، چه کسی مسوول خواهد بود؟”

معاون سخنگوی وزارت خارجه روسیه هم‌چنین بر لزوم تلاش مشترک برای مقابله با تروریسم تأکید کرده‌است.

هم‌زمان بااین، سخنگوی امارت اسلامی در مصاحبه با بی‌بی‌سی بار دیگر گفته که حکومت از حضور رهبر القاعده درکابل اطلاعی نداشته‌است.

ذبیح الله مجاهد هم‌چنین گفت: “امارت اسلامی به‌خاطری که یقین کامل حاصل شود، هیأتی تعیین کرده و تمام ابعاد این موضوع را زیر بررسی قرار داده‌است. تحقیقات در جریان است و نتایج آن خواهد رسید و بخش‌های که ضرور است، رسانه‌یی خواهد شد.”

آقای مجاهد بار دیگر تأکید کرد که امارت متعهد به تعهدات داده شده در توافق‌نامه دوحه است و اجازه نمی‌دهد هیچ تهدیدی از افغانستان متوجه دیگر کشورها باشد.

او افزود: “وعده به جهان و آمریکا دادیم که خاک افغانستان علیه هیچ کشوری استفاده نشود. نیروهای امنیتی و هم بزرگان ما متوجه اند و جدی هستیم که خاک ما در برابر کسی استفاده قرار نگیرد.”

حمله‌ی هوایی نیروهای آمریکایی در شیرپور کابل، پیش ازاین نیز واکنش‌های را در داخل کشور به‌دنبال داشت و شماری از شهروندان با راه‌اندازی اعتراض‌ها در برخی ولایت‌ها، آن‌را تجاوز به خاک افغانستان خوانده‌اند.