1 دالر 77.60  افغانی
1 یورو 93.70  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 484  افغانی
1000 روپیه هندی 1060  افغانی
1 ریال سعودی 20.60  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.35  افغانی
1 پوند 108.50  افغانی
1 روبل روسی 1  افغانی
1 لیره ترکیه 10.50  افغانی
1 ین چینی 11.20  افغانی

مشاور شورای امنیت ملی: طالبان با دوام جنگ درپی بدست آوردن قدرت اند

حمدالله محب
24 Jan 2021

حمدالله محب می‌گوید که گروه طالبان به صلح اراده ندارد و هیأت این گروه در دوحه، به  دستور پاکستان گفتگو می‌کند و خود صلاحیت تصمیم‌گیری ندارند.

 

مشاور شورای امنیت ملی در سخنانی در قول اردوی قوت‌های هوایی در کابل گفت که حکومت تمامی تلاش‌های خود را برای تأمین صلح به کار برده است، اما “طالبان هیچ‌گونه اراده و اقدام لازم برای صلح از خود نشان نداده‌اند.”

وی اظهار داشت: “این گروه، نه تنها دست از خشونت و افغان‌کُشی برنداشته، بلکه به‌منظور اخاذی و مردم آزاری دست به چور و چپاول در مسیر شاهراه‌ها نیز می‌زنند.”

آقای در بخش از سخنانش گفت که گروه طالبان “مستقل نبوده” و توسط کشور دیگری مدیریت می‌شوند؛ از همین رو، دست به کشتار مردم و تخریب تأسیسات عامه می‌گردد.

مشاور شورای امنیت ملی هم‌چنان گفت که نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در برابر این گروه آماده‌گی کامل دارند تا از خاک و مردم کشور به قاطعیت حفاظت نمایند.

وزیر امور داخله و رییس عمومی امنیت ملی هم در سخنانی، از برنامه‌های طالبان برای شدت بخشیدن به نبردها در بهار سال آینده خبر داده‌اند.

مسعود اندرابی، وزیر امور داخله دراین باره گفت که معلومات استخباراتی نشان می‌دهد، طالبان آماده‌گی برای جنگ دارد. اما نیروهای امنیتی آماده‌ی دفاع از کشور اند.

احمدضیا سراج، رییس عمومی امنیت ملی نیز بیان داشت که طالبان علاقمندی به صلح ندارند و این گروه با ضیایع وقت، درپی افزایش خشونت‌ها است.

مقام‌های ارشد امنیتی همچنان برای آماده‌گی بهتر نظامیان در میدان‌های جنگ، از ایجاد قول اردوی ویژه مشترک نیروهای امنیت ملی، ارتش و پولیس خبر داده‌اند.