1 دالر 75.30  افغانی
1 یورو 79.20  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 252  افغانی
1000 روپیه هندی 860  افغانی
1 ریال سعودی 18.60  افغانی
10000 ریال ایرانی 1.450  افغانی
1 پوند 93.20  افغانی
1 روبل روسی 1.3  افغانی
1 لیره ترکیه 2.650  افغانی
1 ین چینی 13  افغانی

معاون دبیرکل ملل متحد: تعامل جهان با کابل مهم است

امینه محمد
22 Jan 2023

امینه محمد، معاون دبیرکل ملل متحد تعامل با کابل را برای دست‌یابی به اهداف سازمان ملل در افغانستان مهم خواند.

 

معاون دبیرکل ملل متحد در مصاحبه به شبکه الجزیره گفت: “به باور من تعامل مهم است. باید به این تلاش تا زمان دست‌یابی به اهداف خود ادامه دهیم.”

او تأکید کرد مقام‌های حکومت سرپرست در دیدار با او گفته‌اند که مخالف آموزش و کار زنان نیستند.

خانم محمد تصریح کرد: “آن‌ها همه با مساله آموزش دختران و کار زنان مخالفت نمی‌کردند، می‌گفتند کار در این خصوص جریان دارد و روی چهارچوب تازه‌ای کار می‌کنند تا از زنان محافظت کنند و آن‌ها هم به آموزش و کار دسترسی داشته باشند.”

این مقام ارشد ملل متحد، هفته گذشته در راس هیأتی به کابل آمد و از مقام‌های امارت اسلامی خواست در خصوص تصمیم تعلیق تحصیل دختران و کار زنان، تجدیدنظر کنند.

بااین حال، امینه محمد هم‌چنین بر ارایه کمک‌ها به مردم افغانستان تأکید کرده است.

معاون دبیرکل ملل متحد گفت: “باید بمانیم و به ارایه کمک‌ها ادامه بدهیم. مردم برای فراهم کردن کمک‌ها از جمله زنان افغانستان و کارمندان بین‌المللی سازمان‌های غیردولتی متعهد هستند. امیدواریم سازمان‌هایی چون کمیسیون اروپا و اداره توسعه بین‌المللی آمریکا، پشتیبانی خود از زنان و دختران افغانستان را متوقف نکنند.”

این اظهارات درحالی مطرح می‌شود که به‌دنبال وضع محدودیت‌ها بالای تحصیل و کار زنان در افغانستان، شماری نهادهای بین‌المللی فعالیت‌های امدادی خود در افغانستان را به تعلیق درآورد و برخی کشورها هم از پی‌آمد این تصمیم هشدار داده‌اند.

اما امارت اسلامی پیوسته از تلاش‌ها برای ایجاد چهارچوب مصون برای تحصیل و کار زنان اطمینان داده‌ و از نهادها خواسته کمک‌هایشان را مشروط نسازند.