1 دالر 76.80  افغانی
1 یورو 90  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 463  افغانی
1000 روپیه هندی 1040  افغانی
1 ریال سعودی 20.20  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.10  افغانی
1 پوند 98.50  افغانی
1 روبل روسی 1  افغانی
1 لیره ترکیه 10.20  افغانی
1 ین چینی 10.80  افغانی

معاون نخست ریاست جمهوری از یک انفجار جان سالم به در برد

Kabul-explosion-2-1
09 Sep 2020

وزارت امور داخله می‌گوید که در حمله بالای کاروان موترهای امرالله صالح، ده نفر جان باخته و ۱۵ تن دیگر زخمی شده‌اند؛ احتمال افزایش قربانیان وجود دارد.

 

کاروان موترهای حامل معاون نخست ریاست جمهوری، صبح امروز (چهارشنبه، ۱۹ سنبله)، در محله‌‌ی چهارراه سابقه‌ی تایمنی شهر کابل، مورد هدف یک انفجار قرار گرفت.

دفتر معاونیت ریاست جمهوری پس ازاین حمله اعلام کرد که دراین رویداد، به آقای صالح آسیب نرسیده است.

رضوان مراد، رییس ارتباطات عامه دفتر معاونیت نخست ریاست جمهوری گفته که هدف این حمله آقای صالح بود و در این رویداد، سه تن از نگهبان‌های معاون نخست ریاست جمهوری زخمی شده‌اند.

وزارت امور داخله، در اعلامیه‌ای گفته است: این رویداد ناشی از انفجار مواد جاسازی‌شده در یک “کراچی” بوده و هنگامی که کاروان موترهای محترم امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری از محل می‌گذشت، منفجر گردید.

براساس آمار وزارت داخله؛ دراین رویداد، دستکم ده نفر جان باخته و بیش از پانزده تن دیگر به شمول آقای صالح زخم برداشته‌اند.

اما اکمل سمسور، سخنگوی وزارت صحت عامه به تلویزیون آرزو گفت که در این رویداد ده تن جان باخته و ۳۹ تن دیگر به بیمارستان‌ها منتقل شدند.

معاون نخست رییس‌جمهور پس از این انفجار در یک پیام تصویری گفت که در این رویداد، چند تن از محافظانش زخمی شده‌اند. به گفته آقای صالح، در این انفجار او و پسرش نیز به گونه‌ی سطحی جراحت برداشتند.

تااکنون فرد یا گروهی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته و طالبان دست‌داشتن در این حمله را رد کرده‌اند.

واکنش‌ها

ارگ حمله بر کاروان موترهای امرالله صالح را محکوم نموده و آن‌را یک عمل تروریستی خواند.

در خبرنامه ارگ آمده است؛ رییس‌جمهور غنی ضمن محکوم کردن این حمله، گفته که تروریستان و حامیان بیرونی آن‌ها با انجام این‌گونه جنایت‌ها، نمی‌تواند مردم را نسبت به جمهوریت، استقرار صلح و ثبات در کشور بی‌باور کنند.

شورای عالی مصالحه ملی نیز در یک اعلامیه‌ای‌، حمله‌ بر کاروان موترهای امرالله صالح را بزدلانه عنوان کرده و خواستاری بررسی جدی این رویداد شده است.

در اعلامیه آمده که حمله بر معاون نخست ریاست جمهوری در شرایط کنونی، نشان می‌دهد که دشمنان پیدا و پنهان صلح نمی‌خواهند افغانستان به صلح و ثبات برسد.

معاون دوم ریاست جمهوری، دفتر شورای امنیت ملی و شماری از رهبران احزاب سیاسی هم در پیام‌های جداگانه، این رویداد را نکوهش کرده‌اند.

ناتو سفارت آمریکا در افغانستان با محکومیت این حمله، بر حمایت همه‌جانبه از گفتگوهای صلح تأکید کرده‌است.

محسن داور، عضو پارلمان پاکستان نیز این حمله را محکوم کرده و گفته که این‌کار را از سوی دشمنان مردم افغانستان خواند.