1 دالر 75.30  افغانی
1 یورو 79.20  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 252  افغانی
1000 روپیه هندی 860  افغانی
1 ریال سعودی 18.60  افغانی
10000 ریال ایرانی 1.450  افغانی
1 پوند 93.20  افغانی
1 روبل روسی 1.3  افغانی
1 لیره ترکیه 2.650  افغانی
1 ین چینی 13  افغانی

مقاله امیرخان متقی؛ افغانستان آماده‌ی تعامل مثبت با جهان است

متقی
24 Mar 2023

سرپرست وزارت خارجه می‌گوید درحال حاضر فرصت بی‌سابقه‌ی برای تأمین روابط مثبت افغانستان با جهان به‌میان آمده‌است.

 

مقاله‌ی امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه زیر نام “فرصت‌ها و مسوولیت‌ها” روز پنج‌شنبه (سوم حمل/ بیست سوم مارچ)، در سایت وزارت خارجه منتشر شد.

سرپرست وزارت خارجه دراین مقابله گفته که اکنون، فرصتی بی‌سابقه‌ای برای تأمین روابط افغانستان با جهان مهیا شده و کابل آماده‌ی تعامل مثبت با کشورها است.

آقای متقی خطاب به آمریکا و متحدانش تأکید کرده که اعتماد داشتن میان دوطرف باعث کاهش فاصله‌ها می‌شود، نه اعمال فشار و وضع تحریم‌ها.

دراین مقاله آمده‌است: “آیا وضع تحریم‌های مالی و بانکی بر یک ملت جنگ‌زده، برای آمریکا توجیه سیاسی و یا حتا اخلاقی خواهد داشت؟ می‌خواهیم به امریکا و متحدانش یادآوری کنیم تحریم‌های اقتصادی و سایر فشارها نمی‌تواند فاصله‌ها را از میان بردارد، بلکه تنها راه کم‌کردن فاصله‌ها، اعتماد است.”

دربخشی از این مقاله، سرپرست وزارت خارجه، تحریم‌های مالی و بانکی آمریکا بالای افغانستان را از دلایل اساسی مشکلات اقتصادی کشور خوانده‌است.

آقای متقی هم‌چنین بر تلاش‌های مشترک با جهان، برای رسیده‌گی به وضعیت موجود بشری در افغانستان تأکید کرده و بار دیگر از آمریکا نیز خواسته ذخایر ارزی افغانستان را غیرمنجمد سازد.

بربنیاد این مقاله: “وضعیت موجود بشری در افغانستان مسئولیت مشترک انسانی ما و جهان است. تلاش برای رسيدن به اهداف سیاسی از طریق تحمیل بحران‌های بشری، راهکار متمدن و اخلاقی نیست. یکی از دلایل اساسی مشکلات اقتصادی افغانستان وضع تحریم‌ها بالای نظام مالی و بانکی ما از سوی ایالات متحده آمریکا است که بسیاری از پروژه‌های ملکی و بشری کشور را با مانع و تاخیر مواجه ساخته است.”

بااین همه، آقای متقی دراین مقاله گفته که حکومت سرپرست در یک ونیم سال گذشته به پیشرفت‌های دست یافته‌؛ امنیت سراسری برقرار شده، کشت مواد مخدر به صفر رسیده، مبارزه جدی با فساد صورت گرفته و نیز بودجه ملی را از عواید داخلی ترتیب کرده‌است.