1 دالر 88.15  افغانی
1 یورو 92  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 416  افغانی
1000 روپیه هندی 1225  افغانی
1 ریال سعودی 23.08  افغانی
10000 ریال ایرانی 2.88  افغانی
1 پوند 103  افغانی
1 روبل روسی 1.3  افغانی
1 لیره ترکیه 6.65  افغانی
1 ین چینی 13  افغانی

ملل متحد: به گفت‌وگوها برای ایجاد یک مدل جدید اقتصادی در افغانستان ادامه می‌دهیم

undp
31 Jul 2022

نماینده برنامه انکشافی ملل متحد برای افغانستان می‌گوید این سازمان با راه اندازی برنامه‌ها، سرمایه‌گذاری‌های کوچک و پشتیبانی از زنان تجارت پیشه، درپی احیای اقتصاد افغانستان است.

 

عبدالله الدرباری، نماینده برنامه انکشافی ملل متحد برای افغانستان (یوان‌دی‌پی)، در نشست گروه هم‌آهنگی کشورهای عربی از تلاش برای ایجاد مدل جدید اقتصادی در افغانستان سخن می‌زند.

او تأکید می‌کند سازمان ملل با ساختار کلاسیک گذشته به همکاری اقتصادی در افغانستان باز نمی‌گردد.

الدرباری تصریح کرد: “به گفت‌وگوها به هدف ایجاد یک چهارچوب موثر برای یک مدل جدید اقتصادی ادامه می‌دهیم. نمی‌توانیم به مدل‌های کلاسیک همکاری اقتصادی در افغانستان برگردیم. بدون یک حکومت رسمی، نمی‌توانیم برنامه انکشاف اقتصادی کلاسیک را ادامه دهیم.”

بربنیاد معلومات این سازمان، هم‌اکنون بالای 90 درصد جمعیت افغانستان با فقر روبرو است.

نماینده برنامه انکشافی ملل متحد برای افغانستان خاطر نشان ساخت که ملل متحد با راه‌اندازی برنامه‌ها، سرمایه‌گذاری‌های کوچک و پشتیبانی از زنان بازرگان، درتلاش بازساخت اقتصاد این‌کشور است.

او اذعان داشت: “درحال حاضر با میزان فقر بالاتر از 90 درصد روبرو هستیم. این‌کشور اما در یک وضع ناامیدی به سر نمی‌برد. برنامه انکشافی ملل متحد از طریق راه اندازی برنامه‌ها در سطح جامعه و سرمایه‌گذاری کوچک و پشتیبانی از زنان تجارت پیشه، درتلاش احیای اقتصاد افغانستان است تا مطمین شویم یک ساختار اقتصادی برای احیای اقتصادی به‌وجود آمده است.”

عبدالله الدرباری هم‌چنین گفت: “افغانستان تا سال 2030، باید بیش از دوازده میلیون شغل ایجاد کند. باورمندیم که تا سه سال آینده، ازطریق این راه‌کار گسترده، برای زنان و مردان افغانستان دو میلیون شغل ایجاد خواهیم کرد. با شمار روی این راه‌کار کار می‌کنیم.”

ملل متحد درحالی از تلاش‌ها برای احیای اقتصاد افغانستان سخن می‌زند که در یک سال گذشته، آمار بی‌کاری و فقر در کشور به‌گونه‌ی کم‌سابقه‌ای افزایش یافته است.

پیش ازاین اما، امارت اسلامی پیوسته گفته که با تطبیق برنامه‌های کلان اقتصادی تلاش می‌کند زمینه کار در کشور مساعد گردد.