1 دالر 88  افغانی
1 یورو 102.40  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 506  افغانی
1000 روپیه هندی 1080  افغانی
1 ریال سعودی 23  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.20  افغانی
1 پوند 118  افغانی
1 روبل روسی 1.20  افغانی
1 لیره ترکیه 10.60  افغانی
1 ین چینی 12  افغانی

ملل متحد: رکود اقتصادی افغانستان به نفع هیچ‌کسی نیست

António_Guterres_2012
11 Sep 2021

دبیرکل ملل متحد وضعیت مالی در افغانستان را دشوار می‌خواند و بر تعامل با طالبان برای فراهم سازی ادامه‌ی کمک‌های بشردوستانه به این‌کشور تأکید دارد.

 

انتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در نشستی نسبت به رکود اقتصادی در افغانستان، ابراز نگرانی کرده و گفت که تاهنوز پیچیده‌گی‌های سد راه ادامه‌ی کمک‌های بشردوستانه به افغانستان وجود دارد.

او بیان داشت: “رکود اقتصادی افغانستان به نفع هیچ‌کسی نیست. یک سلسله گام‌های از سوی شماری از کشورها و سازمان‌های بین‌المللی مالی برداشته شده‌است. البته که پیچیدگی‌های وجود دارد. تحریم‌های وجود دارد از جمله تحریم‌های شورای امنیت. هم‌زمان وضعیت مالی افغانستان بسیار دشوار ا ست. لازم است روی یک‌شمار میکانیزم‌ها توافق صورت بگیرد.”

دبیرکل ملل متحد ‌همچنان ادامه‌ی مذاکرات با طالبان در شرایط کنونی را مهم خواند.

او گفت: “سازمان ملل متحد نقش کلیدی در زمینه ارایه کمک‌های بشردوستانه به مردمی دارد که اکنون در وضعیت نامیدوار کننده قرار دارند. تصمیم گرفتیم و مسوولیت خود دانستیم با طالبان برای فراهم نمودن شرایط ارایه کمک‌های بشردوستانه تعامل داشته باشیم. ما به صورت دایم با طالبان در تعامل می‌باشیم و باورمندیم که گفتگو با طالبان در حال حاضر کاملن ضروری است.

گوترش در بخش از سخنانش به ایجاد دولت همه‌شمول در افغانستان اشاره نمود.

او بیان داشت که افغانستان نباید بار دیگر به‌عنوان پناه‌گاهی امن برای تروریستان مبدل شود.

دبیرکل ملل متحد خاطر نشان ساخت: “می‌خواهیم حکومت افغانستان همه‌شمول باشد و از بخش‌های مختلف مردم افغانستان نمایندگی کند. می‌خواهیم افغانستان دیگر هرگز پناه گاهی برای تروریزم نباشد. می‌خواهیم حقوق اساسی بشری به ویژه حقوق زنان و دخترام احترام شود. آنچه همه می‌خواهیم این است که افغانستان در روابط بین‌المللی نقش سازنده بازی کند.”

پس از اعلام کابینه‌ی طالبان، کشورهای دنیا به تشکیل حکومت فراگیر در افغانستان تأکید کرده و آنرا پیش‌شرطی برای به‌رسمیت شناختن دولت جدید خوانده‌اند، اما پیوسته اطمینان داده‌اند که دولت همه‌شمول تشکیل می‌دهند.