1 دالر 76.80  افغانی
1 یورو 90.20  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 476  افغانی
1000 روپیه هندی 1045  افغانی
1 ریال سعودی 20.35  افغانی
10000 ریال ایرانی 2.95  افغانی
1 پوند 99.20  افغانی
1 روبل روسی 0.98  افغانی
1 لیره ترکیه 9.80  افغانی
1 ین چینی 11  افغانی

ملل متحد: غیرنظامیان به‌شمول زنان و کودکان در جنگ هلمند کشته و زخمی شده‌اند

حملات هلمند
15 Oct 2020

دفتر معاونت ملل متحد در افغانستان گفته که خشونت‌های هفته جاری در هلمند، هزاران غیرنظامی را نیز مجبور به ترک خانه‌های شان کرده‌است.

 

ملل متحد نگران پیامد ادامه‌ی جنگ به زنده‌گی غیرنظامیان در هلمند شده است.

دفترمعاونت ملل متحد در افغانستان اعلام کرده که جنگ‌های کنونی باعث کشتار غیرنظامیان به‌ویژه زنان و کودکان شده و هزاران غیرنظامی را مجبور به ترک خانه‌های شان کرده است.

یوناما در یک رشته از تویت‌ها نوشته است: “خشونت‌های این هفته در هلمند، هزاران غیرنظامی در افغانستان را مجبور به ترک خانه ‌ای شان کرده است. گزارش‌های ابتدایی نشان می‌دهد که غیرنظامیان، به شمول زنان و کودکان نیز دراین نبرد کشته و زخمی شده‌اند.

این دفتر هم‌چنان گفته که؛ غیرنظامیان به‌طور معمول در درگیری‌های مسلحانه کشته و یا زخمی می‌شوند و تلفات زیاد آن‌ها ناشی از سلاح‌های غیرمستقیم از جمله هاوان، راکت و نارنجک است. این غیرنظامیان از جمله کودکان، باید از آسیب محافظت شوند.

یوناما هم‌چنان بر توقف خشونت‌ها و ضرورت راه‌حل سیاسی و صلح‌آمیز برای پایان نبردها در افغانستان شده‌است.

پیش ازاین مسوولان محلی هلمند گزارش داده‌اند که بیش از ۴۵۰۰ خانواده در نتیجه جنگ‌ها در هلمند، آواره شده و بی‌جا شده‌گان به کمک‌های فوری نیاز دارند.

از سویی هم، سازمان عفو بین‌الملل از وقوع فاجعه انسانی در هلمند، با ادامه خشونت‌ها دراین ولایت هشدار داده‌است.

عمر وریچ، رییس بخش آسیای جنوبی سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرد: “وضعیت غیرنظامیان در لشکرگاه وخیم است و در روزهای پیشرو وخیم‌تر خواهد شد. ده‌ها هزار نفر در وسط درگیری‌های خونین گیرمانده‌اند و این درگیری‌ها تااکنون کاهش نیافته است.”

این سازمان هم‌چنان ابراز داشته است: “برای جلوگیری از تبدیل شدن این وضعیت به یک فاجعه انسانی، هردو جناح درگیر باید در قسمت حفاظت از غیرنظامیان اطمینان دهند و به آن‌ها اجازه دهند تا به‌صورت مصوون از مناطق جنگ‌زده بیرون شوند.”

به‌تازه‌گی بریتانیا نیز به افزایش خشونت‌ها در جنوب افغانستان واکنش نشان داده و از طرف‌های درگیر خواستار کاهش خشونت‌ها و تأمین آتش به‌گونی آنی شده‌است.

پیش ازاین فرمانده نیروهای خارجی در افغانستان نیز افزایش حمله‌های طالبان بر هلمند را خلاف توافق‌نامه دوحه خوانده و از انجام چندین حمله‌ی هدف‌مند نیروهای بین‌المللی خبر داده بود.

باوجود گذشت شش روز از جنگ در هلمند؛ درگیری میان نظامیان و طالبان در بزرگ‌راه هلمند – کندهار، ولسوالی‌های ناوه و نادعلی و مناطق چاه‌انجیر و باباجی شهر لشکرگاه هنوزهم ادامه دارد.

درهمین حال، عمر زواک، سخنگوی والی هلمند از بازپس‌گیری مناطق از دست رفته در چند روز گذشته خبر داده‌است.

سخنگوی ولسوالی تأکید نمود که تنها در عملیات زمینی وهوایی شب گذشته، دست‌کم ۳۵ جنگجوی طالب کشته و زخمی شده‌اند. آقای زواک افزود که در جریان درگیری‌ها سه نیروی دولتی نیز جان باخته و شش تن دیگر زخمی شده‌اند.

در همسایه‌گی هلمند؛ ولایت ارزگان نیز در دو روز اخیر گواه تشدید درگیری‌ها میان طالبان و نظامیان بوده‌است.

احمدشاه ساحل، سخنگوی والی ارزگان به تلویزیون آرزو گفت، در عملیات نیروهای امنیتی در ولسوالی گیزاب این ولایت، دست‌کم دوازده مخالف مسلح دولت کشته و هشت تن دیگر زخمی شده‌اند.

گروه طالبان دراین باره تااکنون چیزی نگفته‌است.