1 دالر 103.60  افغانی
1 یورو 115.50  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 546  افغانی
1000 روپیه هندی 1160  افغانی
1 ریال سعودی 25.50  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.35  افغانی
1 پوند 130  افغانی
1 روبل روسی 1.3  افغانی
1 لیره ترکیه 8.00  افغانی
1 ین چینی 13  افغانی

مکرون: فرانسه و اتحادیه اروپا نماینده‌گی مشترکی در افغانستان ایجاد می‌کنند

مکرون فرانسه
04 Dec 2021

امانویل مکرون، رییس جمهوری فرانسه گفته که چندین کشور اروپایی برای ایجاد نماینده‌گی دیپلماتیک مشترک در افغانستان تلاش دارند.

 

آقای مکرون به خبرنگاران در دوحه گفت: “ما در فکر ایجاد نماینده‌گی برای چند کشور اروپایی استیم… مکان مشترکی برای چندین کشور اروپایی که این امکان را می‌دهد سفرمای ما در آن‌جا (افغانستان)، حضور داشته باشند.”

رییس جمهور فرانسه اما تأکید کرد که این اقدام متفاوت‌تر از گفت‌وگوهای سیاسی با طالبان است.

او خاطرنشان ساخت: “این اقدامی از به‌رسمیت شناختن یا گفت‌وگوی سیاسی با طالبان متفاوت است. به محض این‌که بتوانیم نماینده‌گی داشته باشیم، آن‌را ایجاد خواهیم کرد و هنوز لازم است برخی مسایل امنیتی آن بررسی شود.”

پس از خروج نیروهای آمریکای از افغانستان و حاکمیت طالبان دراین‌کشور، آمریکا و دیگر کشورهای غربی دفاتر دیپلماتیک خود در کابل را تعطیل کردند و سفیران خود را از این‌کشور فراخواندند.

نماینده‌گان اتحادیه اروپا هفته پیش و پس از انجام یک سلسله مذاکرات با هیأت طالبان در دوحه، پایتخت قطر، در بیانیه‌ای اعلام کرد که به‌زودی ممکن است دفتر نماینده‌گی دیپلماتیک خود را در افغانستان باز کند.

از سویی هم، دولت فرانسه روز گذشته (جمعه، دوازدهم قوس)، اعلام کرد که با همکاری قطر عملیات تخلیه افراد را در افغانستان انجام داده و بیش از ۳۰۰ نفر را از این‌کشور بیرون کرده‌است.