1 دالر 90.85  افغانی
1 یورو 95  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 461  افغانی
1000 روپیه هندی 1225  افغانی
1 ریال سعودی 23.70  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.15  افغانی
1 پوند 115.30  افغانی
1 روبل روسی 1.3  افغانی
1 لیره ترکیه 6.65  افغانی
1 ین چینی 13  افغانی

رییس‌وزیران امارت اسلامی خواستار آزادسازی دارایی‌های افغانستان شد

رییس وزیران
19 Jan 2022

رییس‌وزیران کابینه سرپرست در یک نشست اقتصادی درکابل گفت عامل بحران گرسنه‌گی و قحطی در افغانستان کسانی اند که ذخایر ارزی کشور را منجمد ساخته‌اند.

 

کابل برای نخستین بار در پنج ماه گذشته از نشست در خصوص مسایل اقتصادی میزبانی کرد. دراین نشست که امروز (چهارشنبه، بیست‌نهم جدی)، برگزار شد، نماینده‌گان 20 کشور به‌گونه‌ی حضوری و 40 کشور دیگر از طریق آنلاین شرکت داشتند.

ملا محمد حسن آخند، رییس‌وزیران کابینه سرپرست دراین نشست گفت که با حاکمیت امارت اسلامی امنیت تأمین شده و دامنه‌ی فساد از افغانستان برچیده شده‌است.

او وضعیت بشری کنونی را برآمده از تصمیم کشورهای می‌داند که ذخایر ارزی افغانستان را مسدود کرده‌اند؛ او از جامعه جهانی خواست تحریم‌های مالی را از مردم افغانستان بر دارد.

ملا محمدحسن آخند بیان داشت: “پول‌های مردم را منجمد ساختند. موسساتی که خواستار کمک بودند بالای شان تحریم وضع کردند. گناه مردم چیست این تحریم‌ها بالای امارت است یا بالای مردم؟ اگر کسی همراه من یا ماموریت و مسوولین ما کمک می‌کند ابدآ کسی کمک نکند ما به همکاری کسی نیاز نداریم. ما کمک‌ها را برای مسوولین نه بلکه برای این ملت مظلوم می‌خواهیم.”

این مقام ارشد امارت در ادامه گفت: “من از تمام جهان می‌خواهیم با مردم ما کمک کنند تا از این بدبختی‌ها برآیند. کمک‌های کوتاه‌مدت موثر تمام نمی‌شود. این‌گونه شاید چند روزی درد مردم را دوا کند، اما در درازمدت مفید نیست.”

رییس وزیران کابینه سرپرست، هم‌چنین بر سرمایه‌گذاری روی ذخایر و معادن افغانستان تأکید نمود.

او از کشورها نیز می‌خواهد راه‌حل مشترک جست‌جو کنند که در درازمدت موثر واقع شود.

ملامحمد حسن گفت: “من از تمام اشتراک کننده‌ها و کسانی‌که در بیرون هستند، می‌خواهم راه حلی مشترکی را جستجو کنیم تا در درازمدت موثر واقع شود. ما ذخایر و معادن زیادی در کشور داریم، اگر پروژه‌های اقتصادی به‌گونه درست آن تطبیق شود به‌زودترین فرصت از این مشکلات رهایی پیدا می‌کنیم.”

رییس وزیران هم‌چنین گفت که شرکت‌ها سرمایه‌گذاری در افغانستان را مشروط بر به‌رسمیت شناختن دولت جدید کرده‌اند. او از جامعه جهانی خواست امارت اسلامی را به‌رسمیت بشناسد.

 

ملا عبدالسلام حنفی، معاون رییس وزیران کابینه سرپرست هم دراین نشست گفت که مدیریت اقتصادی کشور در اولویت کابل است.

او برنامه‌های کشورهای تمویل‌کننده را در گذشته را عامل فساد در کشور خواند و گفت که شرایط تمویل کننده‌گان مالی از سوی امارت قابل قبول نیست.

آقای حنفی بیان داشت: “شرایط دونرها قابل پذیریش نیست. کمک‌هایی‌که باعث بحران دوباره شود را نمی‌خواهیم. وابسته‌گی را نمی‌خواهیم. افغانستان نمی‌تواند وابسته به کمک‌ها باشد ما باید اقتصاد بومی و مستحکم داشته باشیم.”

او هم‌چنین گفت امارت اسلامی روی “زراعت، بانکداری و اقتصاد توجه خاص دارد.”

 

دیبورا لاینر، نماینده ویژه سازمان ملل متحد برای افغانستان، دراین نشست گفت تحریم‌های مالی وضع‌شده و سیاست‌های مبهم اقتصادی سبب چالش‌های کنونی شده‌است.

او اذعان نمود: “تحریم‌های اقتصادی وضع‌شده و پالیسی‌های مبهم اقتصادی، همچنان در برخی بخش‌ها وجود ظرفیت اقتصادی، این همه سبب بیشترشدن مشکلات شد. حل این مشکلات به یک تعهد و یک دید خوب نیاز دارد. باید از سوی سکتورهای دولتی و خصوصی دید خوب به همراه داشته باشد.”

سازمان ملل هم‌چنین خود را متعهد به پشتیبانی از نظام بانکی افغانستان و مردم این‌کشور می‌داند. نماینده سازمان ملل برای افغانستان خاطر نشان ساخت این نهاد یک میلیارد دالر به افغانستان جمع‌آوری کرده و هم‌چنین طرحی به جامعه جهانی ارایه کرده که بربنیاد آن، هشت میلیارد دالر به افغانستان فرستاده خواهد شد.

خانم لیونز تصریح نمود: “سازمان ملل در افغانستان در این اواخر به جهانیان یک سند را ارایه کرد که ما آنرا به بنام چهارچوب انتقالی یاد می‌کنیم. این برنامه که از طرف نهادهای ما ایجاد شده، هشت میلیارد دالر را به مردم افغانستان خواهد آورد و همچنان سبب بیشتر شدن کمک های بشردوستانه خواهد شد.”

نماینده ویژه سازمان ملل متحد برای افغانستان در بخش از سخنانش گفت، مشکلات افغانستان زمانی حل می‌شود که “اقتصاد بهتر و دولت پاسخ‌گو” وجود داشته باشد.

او افزود: “تنوع وجود داشته باشد، مساوات جنسیتی وجود داشته باشد تمام این عوامل بالای اقتصاد تاثیر دارد. انکشاف اقتصادی زمانی می‌آید که همه سهیم باشند. برای مردم فرصت آموزش وجود داشته باشد. از متخصصین اقوام مختلف در افغانستان استفاده شود. همچنان نقش زنان و دخترانی که نیمی از نفوس افغانستان را تشکیل می‌دهند در تقویت اقتصاد مهم است.”

بااین همه، خانم لاینز دراین برنامه گفت هم‌اکنون امنیت تأمین است و متعهد بودن کابل به تعهداتش سبب می‌شود، افغانستان به مسیر درستی پیش برود.