1 دالر 89.50  افغانی
1 یورو 102.70  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 501  افغانی
1000 روپیه هندی 1100  افغانی
1 ریال سعودی 23.45  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.25  افغانی
1 پوند 120  افغانی
1 روبل روسی 1.30  افغانی
1 لیره ترکیه 10.60  افغانی
1 ین چینی 13  افغانی

نشست سالانه ملل متحد؛ افغانستان درمحور سخنان رهبران کشورها

6149f55c27492.image
22 Sep 2021

دبیرکل ملل متحد، در در هفتادوششمین نشست سالانه مجمع عمومی ملل متحد وضعیت بشری در افغانستان را نگران کننده خواند و بر ارایه کمک‌های فوری تأکید کرد.

 

حال و آینده افغانستان از موارد مهم بحث‌ها در نخستین روز هفتادوششمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل بود.
انتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در سخنان افتتاحیه این نشست، خواستار معطوف شدن نگاه جهانیان به افغانستان شد. او بر ارایه کمک‌های فوری بشری به افغانستان، و دفاع از حقوق مردم به‌ویژه زنان دراین‌کشور تأکید نمود.
گوترش گفت: “جهان باید در ‎افغانستان فورا به ارایه کمک‌های بشردوستانه بپردازد و از حقوق مردم، به‌ویژه زنان و دختران دفاع کند.”
رهبران برخی کشورها دراین نشست، خواست ایجاد دولت فراگیر برای ختم جنگ دوام‌دار در افغانستان، احترام به حقوق‌بشر به‌ویژه حقوق زنان شدند.
جوبایدن، رییس‌جمهور آمریکا گفت که آمریکا به حضور بیست ساله‌اش در افغانستان پایان داده و “فصل جنگ دوام‌دار” را بسته است. او تأکید کرد که آمریکا “فصل تازه دیپلماسی ثابت” را باز می‌کند.
رییس جمهور آمریکا در ادامه بیان داشت: “همه‌ی ما باید از حقوق زنان و دختران پشتیبانی کنیم تا آن‌ها تمامی توان شان را از لحاظ اقتصادی، سیاسی، و اجتماعی استفاده کنند و رویاهای شان را بدون تعصب و خشونت دنبال کنند.”

US President Joe Biden addresses the 76th Session of the UN General Assembly on September 21, 2021 in New York. – (Photo by Brendan Smialowski / AFP) (Photo by BRENDAN SMIALOWSKI/AFP via Getty Images)

رییس‌جمهور ایران دراین نشست، اوضاع افغانستان را محصول “سُلطه‌طلبی” و سیاست‌های تحمیلی آمریکا خواند. ابراهیم رئیسی تأکید کرد که تأمین ثبات دوام‌دار در افغانستان وابسته به تشکیل دولت‌همه‌شمول با مشارکت تمامی اقوام است.
او با صراحت گفت: “اگر در افغانستان حکومت فراگیر، با مشارکت موثر تمامی اقوام اداره کشور را به دست نگیرد، امنیت در افغانستان باز نخواهد گشت. قیم‌مآبی نیز همانند اشغالگری محکوم به شکست است.”
رجب طیب اردغان، رییس جمهور ترکیه هم در این نشست وضعیت افغانستان را “‌غم‌انگیز” عنوان کرد.
او گفت: “مردم افغانستان مجبور شده به تنهایی با پیامدهای بی‌ثباتی که بیش از 40 سال است ادامه دارد، روبرو شوند. با تحمیل روش‌هایی که با واقعیت‌ها و بافت جامعه افغانستان هم‌خوانی ندارد، سرانجام مردم افغانستان را رها کردند و تنها گذاشتند.”
بااین حال، امیرقطر دراین نشست، توجه جهان را به حل مسئله افغانستان فرا خواند.
شیخ تمیم بن حمد آل‌ثانی امیرقطر گفت که جنگ راه‌حل نیست و دنیا باید از افغانستان کنونی پشتیبانی کند.
او گفت: “این مسوولییت تمامی مردم افغانستان، تمام جناح‌های آن و سپس مسوولیت جامعه جهانی است تا به‌گونه منظم و دوام‌دار کار کنند و به یک تفاهم همه‌جانبه دست یابند تا راه‌ها برای ثبات در افغانستان که برای طولانی مدت گواه نبرد بوده، هموار شود.”
درخواست کمک‌های فوری جهان به افغانستان، درحالی مطرح می‌شود که در نشست اخیر ژنیف، کشورها متعهد به کمک 1.2 میلیارد دالری به افغانستان شده‌اند. اما دولت کنونی طالبان، خواستار غیرمنجمدشدن حدود ده میلیارد دالر خزانه پولی افغانستان گردیده که پیش ازاین، از سوی آمریکا منجمد شده‌است.