1 دالر 78.70  افغانی
1 یورو 94.65  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 496  افغانی
1000 روپیه هندی 1060  افغانی
1 ریال سعودی 20.80  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.35  افغانی
1 پوند 109.10  افغانی
1 روبل روسی 1  افغانی
1 لیره ترکیه 9.60  افغانی
1 ین چینی 11.60  افغانی

نشست صلح علمای دین افغانستان و پاکستان در عربستان

conference
10 Jun 2021

محمد قاسم حلیمی، وزیر حج و اوقاف افغانستان عالمان جهان اسلام را در برابر خون‌ریزی در افغانستان مسوول دانست.

 

مکه معظمه، مرکز عقیدتی و مذهبی مسلمانان امروز (پنجشنبه، بیستم جوزا)، میزبان نشستی برای برداشتن گلیم جنگ و خشونت در افغانستان بود؛ این نشست با پشتیبانی عربستان سعودی و با اشتراک عالمان افغانستان و پاکستان برگزار شده بود.

جاوید مجددی، سفیر افغانستان در عربستان سعودی دراین نشست خواهان نشر اعلامیه‌ای مشترک شد که در آن بر توقف جنگ جاری تاکید شود.

او بیان داشت: “از پاکستان و سایر شرکت کننده‌گان می‌خواهیم فهم درست اسلام که در آن خشونت و تشدد وجود ندارد را بیان کنند و اعلامیه‌ای صادر کنند. عالمان دین باید اعلامیه‌ای صادر کنند که جنگ در افغانستان متوقف شود زیرا جنگ جاری جهاد نیست.

محمد قاسم حلیمی، وزیر حج و اوقاف افغانستان هم در این نشست گفت که او برای طالبان واژه کفار را استفاده نمی‌کند.

آقای حلیمی تصریح نمود: “می‌خواهم صدای مرمی، انتحار و انفجار را که از عالمان دین و مردم عام قربانی می‌گیرد، انتقال دهم. باید این موضوع حل شود. طرف مقابل هم برادران ما هستند مثل آنان نیستیم و برای شان واژه کفار را استفاده نمی‌کنیم.

او هم‌چنان علمای جهان اسلام را در برابر جنگ جاری افغانستان مسوول دانست.

وزیر حج و اوقاف هم‌چنان گفت که عالمان دین پاکستان دو سال پیش حضور نظامیان خارجی را دلیلی برای ادامه جنگ طالبان می‌دانستند، اما اکنون با توجه به امضای توافق‌نامه میان آمریکا و طالبان، باید به جنگ پایان داده شود.

او با صراحت گفت: “حالا خارجی‌ها بیرون شدند و طالبان همرای آمریکایی‌ها توافق کردند و برای شان امتیاز دادند. اکنون برای شما صدای صلح و خیر را بلند می‌کنم و از شما می‌خواهیم که به صدای اطفال گوش دهید. شما شاهد باشید که ما صدای صلح را بلند می‌کنیم.”

نورالحق قادری، رییس عالمان پاکستان هم گفت که راه حل پایان بحران جاری در افغانستان ترویج اعادال‌گرایی و دوری از افراطیت دینی می‌باشد.

او بیان داشت: “برای آوردن صلح در افغانستان باید مفاهیم نادرست و افکار منفی میان مسلمانان به واسطه عالمان دین از بین برده شود.”

محمد بن عبدالکریم العیسی، رییس رابطه عالم اسلامی که ریاست این نشست را به عهده داشت، تأکید نمود که دلیلی برای ادامه جنگ در افغانستان باقی نمانده است.

او از عالمان جهان اسلام و به ویژه افغانستان و پاکستان خواست که در توقف خون ریزی در افغانستان نقش شان را برجسته سازند.

قرار است در پایان این نشست در رابطه به اوضاع جاری در افغانستان، چگونگی جنگ و برقراری صلح اعلامیه‌ای صادر شود؛ اعلامیه‌ای که طرف افغانستان تاکید دارد تا در آن جنگ جاری ناروا خوانده شده و تاکید بر تامین آتش‌بس و توقف خون‌ریزی شود.