1 دالر 76.80  افغانی
1 یورو 90.20  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 476  افغانی
1000 روپیه هندی 1045  افغانی
1 ریال سعودی 20.35  افغانی
10000 ریال ایرانی 2.95  افغانی
1 پوند 99.20  افغانی
1 روبل روسی 0.98  افغانی
1 لیره ترکیه 9.80  افغانی
1 ین چینی 11  افغانی

نشست ژنوا؛ حکومت افغانستان سرگرم بررسی پرونده‌های فساد اداری

greening-the-united-nations-in-geneva_1280x960
14 Oct 2020

با نزدیک شدن به نشست جهانی ژنیو در مورد افغانستان، دادستانی کُل سرگرم بررسی پرونده‌های فساد اضافه‌تر از چهل مقام حکومتی است.

 

هم‌اکنون دادستانی کُل پرونده‌های فساد اضافه‌تر از ۴۰ مقام حکومتی را روی میز دارد.

جمشید رسولی، سخنگوی دادستانی کُل به تلویزیون آرزو گفت که چهار والی پیشین، دو وزیر پیشین کابینه، و برخی از معینان و مشاوران پیشین وزارت‌های صحت و معدن در این پرونده‌ها به فساد و استفاده نادرست از صلاحیت‌های کاری متهم هستند و این پرونده‌ها زیر بررسی اداره دادستانی است.

سبحان مصباح، معاون اتحادیه حقوق‌دانان افغانستان دراین باره گفت که اداره دادستانی کل پیرامون پرونده‌های حاد فساد اداری باید مردم را نیز در جریان بگذارد تا مردم به‌خاطر زیر نفوذ قرار نگرفتن پرونده‌ها مطمئین شوند.

نشست ژنوا در اواخر ماه آینده میلادی از بهر دوام پشتیبانی مالی جامعه جهانی از افغانستان با پیش‌شرط مبارزه با فساد برگزار خواهد شد.

برخی‌ها به این باورند که تلاش‌های تازه حکومت در راستای مبارزه با فساد، با نشست ژنوا مرتبط است.

درهمین حال، سید‌اکرام افضلی رییس اجرایی دیدبان شفافیت افغانستان ابراز نگرانی می‌کند که دولت افغانستان به دلیل کوتاهی در کار مبارزه با فساد اداری، در این نشست نتواند تعهد جهانی را برای ادامه پشتیبانی مالی از افغانستان در چهار سال اینده حاصل کند.

آقای افضلی هم‌چنان برخی از حلقات درون حکومتی را به استفاده سیاسی از نهادهای مبارزه کننده علیه فساد اداری متهم نمود.

آخرین نشست ژنوا در مورد افغانستان در سال ۲۰۱۸ برگزار شد و در آن نشست، دولت افغانستان از کارکردهای خود در راستای مبارزه با فساد وضاحت داد، اما نشست سال ۲۰۲۰ برای تمدید تعهد جهانی از بهر پشیبانی مالی افغانستان در ۴ سال آینده با پیش‌شرط مبارزه با فساد برگزار می‌گردد.