1 دالر 88.18  افغانی
1 یورو 93  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 305  افغانی
1000 روپیه هندی 1080  افغانی
1 ریال سعودی 23.60  افغانی
10000 ریال ایرانی 1.94  افغانی
1 پوند 106  افغانی
1 روبل روسی 1.20  افغانی
1 لیره ترکیه 4.06  افغانی
1 ین چینی 13  افغانی

نگرانی روسیه نسبت به اوضاع افغانستان

پوتین
24 Nov 2022

ولادیمیر پوتین گفته که خطر نفوذ گروه‌های تروریستی به کشورهای عضو پیمان امنیت جمعی وجود دارد.

 

رییس‌جمهور روسیه این نگرانی را روز چهارشنبه (دوم قوس/آذر)، در نشست سازمان پیمان امنیت‌ جمعی در ارمنستان ابراز داشت.

پوتین تأکید کرد که تهدیدهای تروریستی و خطر نفوذ گروه‌های هراس‌افکن به کشورهای سازمان پیمان امنیت‌جمعی هنوز بلند است.

او گفت: “هنوز وضعیت در آنجا پیچیده است. تهدیدهای سازمان‌های مختلف بین‌المللی تروریستی در قسمت نفوذ به کشورهای سازمان پیمان امنیت جمعی وجود دارد. خطرها هنوز بلند است. انتشار ایدیولوژی هراس‌افکنی در میان مردم کشورهای آسیای مرکزی، خطر افزایش فعالیت‌های افراط گرایی در منطقه را افزایش داده است. این سبب نگرانی تمام کشورهای ما شده است.”

رییس‌جمهور روسیه هم‌آهنگی نزدیک کشورها در چهارچوب این سازمان را مهم خوانده و نیز تأکید کرد که آنان در تلاش زمینه‌سازی ایجاد ثبات در افغانستان اند.

پوتین گفت: “هم‌آهنگی نزدیک در چارچوب پیمان امنیت‌جمعی در رابطه به تمام جنبه‌های مشکلات افغانستان، بسیار مهم است. ما از طریق فرآیندهای چند جانبه زمینه ایجاد ثبات در افغانستان را تسهیل می‌بخشیم.”

درهمین حال، امارت اسلامی تهدیدهای هراس‌افکنی در مرزهای افغانستان را رد می‌کند.

بلال کریمی، معاون سخنگوی امارت اسلامی به تلویزیون آرزو گفت که پس از حاکمیت امارت اسلامی امنیت مرزهای افغانستان تأمین شده و حکومت سرپرست اجازه نمی‌دهد هیچ کشوری از خاک افغانستان تهدید شود.

از سویی هم، رییس جمهور روسیه گفته است که اولویت مسکو کمک در افغانستان تشکیل دولت فراگیر واقعی دراین کشور است.

پوتین دراین باره بیان داشت: “هفته گذشته مسکو میزبان فرمت مسکو میان روسیه، چین، هندوستان، ایران و پنچ کشور آسیای مرکزی بود. اولویت و هدف ما درحال حاضر کمک به ایجاد یک حکومت فراگیر واقعی در افغانستان است که بتواند از تمام گروه‌های قومی در سطوح مختلف نماینده‌گی کند.”

امارت اسلامی اما بحث حکومت فراگیر را موضوع داخلی می‌داند. بلال کریمی معاون سخنگوی امارت اسلامی از کشورها نیز خواست که برای حل مشکلات افغانستان، با کابل تعامل رسمی داشته باشند.

گفتنی‌ست، هفته گذشته ده کشور همسایه و منطقه در چهارچوب فرمت مسکو، خواستار کمک جهان برای رسیده‌گی به مسئله افغانستان به‌ویژه اوضاع بشری کشور شده‌اند. روسیه پیش ازاین نیز میزبانی نشست‌هایی در رابطه به مسئله افغانستان بوده‌است.