1 دالر 75.30  افغانی
1 یورو 79.20  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 252  افغانی
1000 روپیه هندی 860  افغانی
1 ریال سعودی 18.60  افغانی
10000 ریال ایرانی 1.450  افغانی
1 پوند 93.20  افغانی
1 روبل روسی 1.3  افغانی
1 لیره ترکیه 2.650  افغانی
1 ین چینی 13  افغانی

نگرانی ملل متحد از شرایط بد برگشت کننده‌گان‌ اجباری از پاکستان در افغانستان

مهاجرین دو
15 Nov 2023

هم‌آهنگ کننده کمک‌های بشری دفتر ملل متحد در افغانستان می‌گوید اکثریت برگشت کننده‌گان سرپناه ندارند.

 

دنیل اندرس، هم‌آهنگ کننده کمک‌های بشری دفتر ملل متحد در افغانستان (یوناما)، گفته که با توجه به فرا رسیدن زمستان، برگشت کننده‌ها به سرپناه نیاز دارند.

اوهم‌چنین بر روی‌دست گرفتن راه‌حل موقتی و در اختیار قراردادن پول، غذا و آب به برگشت کننده‌گان تأکید کرده‌است.

هم‌آهنگ کننده کمک‌های بشری دفتر ملل متحد در افغانستان بیان داشت: “با بسیاری برگشت‌کننده‌ها صحبت کردم و برای اکثریت، هیچ خانه‌ای در افغانستان وجود ندارد. تا چند هفته دیگر، زمستان می‌آید. مردم به سرپناه نیاز دارند. درحال حاضر این چالش بزرگی برای ما است تا به بازگشت کننده‌ها رسیدگی کنیم. شمار زیادی درحال آمدن هستند. مهم است نخست از همه راه‌‍‌حل موقتی دریافت کنیم. در اختیار آن‌ها پول، غذا و آب قرار دهیم.”

امارت اسلامی هم بر ضرورت ارایه کمک‌ها به برگشت‌کننده‌گان اجباری از پاکستان در شرایط کنونی تأکید نموده و می‌گوید نهادها باید در هم‌آهنگی با اداره‌های حکومتی کمک‌های خود را تنظیم کنند.

بلال کریمی، معاون سخنگوی امارت اسلامی دراین باره گفت: “اکنون موقع کمک است و نهادها با هم‌آهنگی ادارات امارت اسلامی کمک‌های شان‌را را تنظیم کنند تا به افراد مستحق به گونه شفاف برسد و مدیریت خوب شود.”

هم‌زمان، خلیل‌رحمان حقانی، سرپرست وزارت مهاجرین خواستار همکاری تمام شهروندان به ویژه سرمایه‌گذاران برای رسیدگی به مشکلات مهاجرین شده‌است.

ملل متحد و مقام‌های حکومتی درحالی به ارایه کمک‌ها برای برگشت‌کننده‌های اجباری تأکید دارند که روزانه هزاران مهاجر به‌گونه اجباری از پاکستان اخراج شده و از طریق گذرگاه‌های تورخم و اسپین بولدک به کشور بر می‌گردند.