1 دالر 75.30  افغانی
1 یورو 79.20  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 252  افغانی
1000 روپیه هندی 860  افغانی
1 ریال سعودی 18.60  افغانی
10000 ریال ایرانی 1.450  افغانی
1 پوند 93.20  افغانی
1 روبل روسی 1.3  افغانی
1 لیره ترکیه 2.650  افغانی
1 ین چینی 13  افغانی

نیازمندی 28 میلیون نفر در افغانستان به کمک‌های بشردوستانه

مارتین گریفیتس
26 Jan 2023

هم‌آهنگ کننده کمک‌های اضطراری ملل متحد، از تلاش سازمان ملل برای فراهم سازی کمک به 28 میلیون نیازمند در افغانستان خبر داد.

 

مارتین گریفیتس، هم‌آهنگ کننده کمک‌های اضطراری ملل متحد در مصاحبه با بی‌بی‌سی گفته است که این سازمان در تلاش فراهم ساختن کمک به 28 میلیون نیازمند دراین کشور است.

مارتین گریفتس هشدار داد که شش میلیون نفر در افغانستان، در یک قدمی قحطی قرار دارند.

او تصریح کرد: “افغانستان امسال بزرگترین برنامه بشردوستانه در جهان است. در تلاش فراهم کردن کمک به 28 میلیون نیازمند هستیم که تقریبا نیمی از جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهد و نیمی از آنان زنان و دختران است.”

گریفیتس افزود: “این خیلی چشم‌گیر است که شش میلیون تن در افغانستان در یک قدمی قحطی قرار دارند. با توجه به این، مهم است کمک‌ها به صورت گسترده ارسال گردد.”

هم‌آهنگ کننده کمک‌های اضطراری ملل متحد، در هفته جاری به کابل آمد.

این مقام سازمان ملل متحد در دیدار با برخی مقام‌های حکومت سرپرست روی اوضاع افغانستان به‌ویژه رسیده‌گی به بحران بشری در این‌کشور و برداشتن محدودیت‌های کار زنان و تحصیل دختران گفت‌وگو کرد.

در همین حال، امارت اسلامی از سفر مقام‌های ملل متحد به کابل برای ایجاد زمینه گفت‌وگو میان کابل و جهان به هدف یافتن راه‌حل به چالش‌های کنونی استقبال می‌کند.

بلال کریمی، معاون سخنگوی امارت اسلامی دراین باره گفت: “سفر مقام‌های سازمان ملل به افغانستان گام مهم است و این چنین سفرها به افغانستان می‌تواند زمینه گفت‌وگو و مفاهمه را مساعد سازد – تا برای چالش‌ها راه حل پیدا شود. ما خواهان ادامه چنین رفت وآمدها هستیم.”

درپی تصمیم‌های اخیر حکومت سرپرست درباره کار زنان و تحصیل دختران، برخی مقام‌های ارشد ملل متحد و دبیرکل ملل شورای پناهنده‌گان ناروی، سفرهای به کابل داشته‌اند. مقام‌های سازمان‌های خارجی در دیدار با مقام‌های کابل پیوسته بر رسیده‌گی به بحران بشری در این‌کشور و برداشتن محدودیت‌ها در برابر تحصیل دختران و کار زنان تأکید کرده‌اند.