1 دالر 90.85  افغانی
1 یورو 95  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 461  افغانی
1000 روپیه هندی 1225  افغانی
1 ریال سعودی 23.70  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.15  افغانی
1 پوند 115.30  افغانی
1 روبل روسی 1.3  افغانی
1 لیره ترکیه 6.65  افغانی
1 ین چینی 13  افغانی

نیکلسون: حکومت موقت را به رسمیت نمی‌شناسیم

توماس نیکلسون
12 May 2022

توماس نیکلسون، نماینده اتحادیه اروپا برای افغانستان در سفر به کابل، ادامه تعامل اروپا با حکومت موقت را ارزش‌مند خواند.

 

آقای نیکلسون که امروز (پنج‌شنبه، بیست‌دوم ثور)، در یک نشست خبری صحبت می‌کرد، گفت که اروپا دولت سرپرست در افغانستان را به‌‍رسمیت نمی‌شناسد.

او افزود: “حکومت موقت را به رسمیت نمی‌شناسیم، اما ادامه تعامل و گفتگو‌ با آن‌ها را ارزشمند می‌دانیم. ماموریت خود را در این کشور ایجاد کرده‌ایم و به ارایه‌ کمک‌های چشم‌گیر بشری برای رسیدگی به نیازهای فوری مردم افغانستان که زمستان سختی را سپری کردند و در وضعیت وخیمی به سر می‌برند، ادامه می‌دهیم.”

این مقام اتحادیه اروپا هم‌چنین پیشنهاد ایجاد یک خط ارتباطی از طریق گفت‌وگو میان دولت مقام‌های دولت کنونی و مردم را داده‌است.

نیکلسون تصریح کرد: “آنچه‌ی ما پیشنهاد می‌دهیم، ایجاد زمینه گفت‌وگو میان مقام‌های فعلی و مردم است. لازم است یک خط ارتباطی تاسیس شود و به حرف مردم گوش فرا داده شود.”

این درحالی است که پیش ازاین، امارت اسلامی پیوسته از داشتن حسن نیت برای بهبود روابط کابل و تعامل با جهان اطمینان داده و از کشورهای جهان برای تعامل رسمی خواستار به‌رسمیت شناختن شده‌است.

نماینده اتحادیه اروپا برای افغانستان هم‌چنین گفته که پول‌های مسدود مانده ذخایر ارزی افغانستان را برای احیای اقتصاد و حل مشکلات نظام بانکی این‌کشور ارزشمند است.

او گفت: “امیدواریم در رابطه به مقدار پولی که به‌دلیل دعوای حقوقی حمله‌های یازدهم سپتمبر کنار گذاشته شده، تصمیم فوری گرفته شود. به این باوریم که دارایی‌های باقی مانده مربوط مردم افغانستان است. انتظار داریم به مساله دارایی‌های افغانستان رسیدگی شود، زیرا ذخایر خارجی برای احیای اقتصاد این کشور و حل مشکلات نظام بانکی ضرور است.”

ذخایر ارزی افغانستان در بانک‌های جهان، حدود نُه ماه پیش و به هدف عدم دسترسی امارت اسلامی به آن مسدود شد. اما به‌دنبال درخواست پی‌هم کابل و برخی کشورها برای غیرمنجمد شدن آن، کاخ سفید فرمانی را امضا کرد که بر مبنای آن، 3.5 میلیارد دالر از این پول‌ها برای رسیده‌گی به بحران بشری در افغانستان به مصرف می‌رسد، اما 3.5 میلیارد دیگر تا رسیده‌گی به ادعای قربانیان حمله‌های یازدهم سپتامبر هم‌چنان منجمد خواهد ماند.