1 دالر 88.18  افغانی
1 یورو 93  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 305  افغانی
1000 روپیه هندی 1080  افغانی
1 ریال سعودی 23.60  افغانی
10000 ریال ایرانی 1.94  افغانی
1 پوند 106  افغانی
1 روبل روسی 1.20  افغانی
1 لیره ترکیه 4.06  افغانی
1 ین چینی 13  افغانی

هشدار سیگر از تشدید بحران انسانی ناشی از قحطی در افغانستان

بیجا شده گان
03 Aug 2022

اداره بازرس آمریکا برای بازسازی افغانستان (سیگر)، در 56مین گزارش ربع‌وار خود گفته است که ناامنی غذایی در افغانستان 60 درصد افزایش را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد.

 

سیگر این گزارش را امروز (چهارشنبه، دوازدهم اسد)، نشر کرد.

اداره بازرس آمریکا برای بازسازی افغانستان گفته‌است: “گزارش اخیر امنیت غذایی نشان می‌دهد بین ماه جون و نوامبر، 18.9 میلیون جمعیت افغانستان با میزان باالقوه گرسنه‌گی تهدید کننده‌ی حیات روبرو خواهند شد که از این میان، شش میلیون نفر با شرایط همانند قحطی مواجه خواهند شد.”

سیگر می‌افزاید: “براساس داده‌های سازمان خوراک و کشاورزی ملل متحد، ناامنی غذایی در مقایسه به 2021 میلادی،  60 درصد افزایش یافته است.”

اداره بازرس آمریکا برای بازسازی افغانستان بحران بشری در افغانستان را دراین گزارش ربع‌وار، وخیم بررسی کرده و گفته که 92 درصد جمعیت افغانستان با سطوح مختلف از ناامنی غذایی مواجه اند.

یافته‌های این نهاد هم‌چنین نشان می‌دهد “کاهش درآمد و افزایش قیمت‌ها”، زنده‌گی مردم را شدیدا متأثری ساخته و نیم جمعیت افغانستان، “روزانه کم‌تر از 1.9 دالر درآمد دارند.”

بربنیاد این گزارش، سه میلیون کودک از سوء تغذی حاد رنج می‌برند که ازاین میان، 1.1 میلیون کودک در صورت عدم کمک‌های فوری، در خطر مرگ و میر قرار دارند.

اداره بازرس ویژه آمریکا برای هم‌چنین گفته که چشم‌انداز اقتصاد افغانستان با توجه به سقوط اقتصادی، نرخ بی‌کاری و واردات انرژی و غذا، سرد به‌نظر می‌رسد.

بااین حال، برخی تحلیل‌گران گفته‌اند که برای جلوگیری از بحران بشری، جامعه جهانی باید روی پروژه‌های درازمدت در افغانستان سرمایه‌گذاری کنند.

گفتنی‌است، پیش ازاین نیز سازمان‌های بین‌المللی پیوسته نسبت به افزایش فقر و بی‌کاری در افغانستان ابراز نگرانی کرده و از جامعه جهانی خواسته که برای جلوگیری از وقوع بحران بشری درافغانستان، کمک‌های بشردوستانه به این‌کشور را تسریع بخشد.