1 دالر 90.85  افغانی
1 یورو 95  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 461  افغانی
1000 روپیه هندی 1225  افغانی
1 ریال سعودی 23.70  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.15  افغانی
1 پوند 115.30  افغانی
1 روبل روسی 1.3  افغانی
1 لیره ترکیه 6.65  افغانی
1 ین چینی 13  افغانی

واشنگتن: طالبان شرایط جامعه‌جهانی را بپذیرند تا به‌رسمیت شناخته شوند

1320172_591
13 Jan 2022

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می‌گوید، اگر طالبان به‌دنبال کسب مشروعیت بین‌المللی اند، باید شرایط جامعه جهانی را بپذیرند.

 

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز گذشته (سه‌شنبه، بیست دوم جدی) در سخنانی گفت اگر طالبان می‌خواهند دولت شان به‌رسمیت شناخته شود، باید شرایط پیشنهادی آمریکا و جامعه جهانی را بپذیرند.

او یکی از شرایط کلیدی جامعه جهانی را ایجاد دولت همه‌شمول و فراگیر دانست که همه در آن خود را ببینند، به نیاز‌های همه مردم افغانستان پاسخگو باشد.

پرایس تصریح کرد: “طالبان مجبور اند حکومتی در آینده ایجاد کنند که همه‌شمول باشد. حکومتی که نه تنها از مردم افغانستان نمایندگی کند، بلکه در برابر نیازهای مردم افغانستان پاسخگو باشد. میزان و وسعت این نیازها زیاد است، ازین‌رو برای طالبان مهم است اگر در تلاش کسب مشروعیت اند، باید حکومت آینده را همه‌شمول بسازند.”

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که تااکنون هیچ کشور دنیا حکومت طالبان را به‌رسمیت نشناخته است.

اما امارت اسلامی می‌گوید، تمامی معیارهای حکومت مشروع را تکمیل کرده‌است.

بلال کریمی، معاون سخنگوی امارت اسلامی به رسانه‌ها گفت که داشتن حاکمیت مطلق بر جغرافیا، ارایه‌ی خدمات، تهدید نشدن کشورها از خاک افغانستان و شمولیت تمامی مردم در حکومت نشانه‌های است که دولت کنونی باید به‌‍رسمیت شناخته شود.

آمریکا پیش ازین گفته بود که هنوز برنامه‌ای برای آزادسازی دارایی‌های ارزی افغانستان ندارد، اما سخنگوی وزارت خارجه در سخنان خود بیان داشت که واشنگتن همگام با سازمان ملل در جستجوی دریافت راه‌ها برای فرستادن کمک به مردم افغانستان می‌باشد.

بااین همه، دیدبان حقوق بشر در گزارشی مسدود ماندن این پول‌ها و قطع کمک‌های جامعه‌جهانی را عامل تسریع فروپاشی اقتصاد افغانستان خوانده‌است.

این نها تأکید کرده که ادامه وضعیت کنونی میلیون‌های شهروند این‌کشور را در خطر گرسنه‌گی قرار داده و خدمات بهداشتی را در آستانه سقوط قرار داده‌است.

دیدبان حقوق بشر در گزارش خود همچنان به فعالیت‌های حقوق بشری در افغانستان اشاره نموه و گفته که با حاکمیت امارت اسلامی فعالیت زنان و آزادی رسانه‌ها در این‌کشور عقب‌گرد داشته است. اما سخنگوی امارت اسلامی در تویتر خود به این بخش گزارش دیدبان حقوق بشر واکنش نشان داده و آنرا بی‌مورد خواند.

امارت اسلامی هم‌چنین گفته که پس از رویکار آمدن نظام جدید حقوق تمامی شهروندان افغانستان تامین شده‌است.