1 دالر 77.05  افغانی
1 یورو 93.10  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 479  افغانی
1000 روپیه هندی 1045  افغانی
1 ریال سعودی 20.50  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.40  افغانی
1 پوند 103.20  افغانی
1 روبل روسی 0.980  افغانی
1 لیره ترکیه 10  افغانی
1 ین چینی 11  افغانی

واکنش‌ها به آماج قرار گرفتن مراسم سالیاد جان باختن عبدالعلی مزاری

محمد محقق
07 Mar 2019

محمد محقق، این رویداد را پرسش برانگیز دانسته و حکومت را به دست داشتن در آن متهم کرد، اما ریاست جمهوری اظهارات آقای محقق را توهین به نظامیان و مردم افغانستان می‌داند.

ساعاتی پس از حمله‌های موشکی بر مراسم سالیاد جان باختن عبدالعلی مزاری در غرب کابل و برهم خوردن آن، محمد محقق از برگزار کنندگان این مراسم در برابر دوربین رسانه‌ها حضور یافت و واکنش خود را پیرامون این رویداد همه‌گانی ساخت.

آقای محقق این رویداد را هراس افکنانه و پرسش برانگیز خوانده و گفت: “چطور می‌تواند که این طور حوادث در شهر کابل رخ بدهد، آن‌هم حادثه‌ی که با اطمینان نیم ساعت هدف قرار بدهند مجلس را.”

محمد محقق مدعی است که این رویداد به دلیل ضعف حکومت صورت گرفته است.

او خاطر نشان کرد که حکومت از چنین حمله‌ها برای مهار فعالیت‌های رقیبان سیاسی خود، استفاده ابزاری می‌کند. “این  چندمین حمله‌ی است که حکومت بر ما می‌کند”

اما دقایق پس از واکنش محمد محقق، ریاست جمهور ادعای آقای محقق را بی‌بنیاد خواند.

محمدهارون چخانسوری، سخنگوی رییس جمهور به رسانه‌ها گفت که “اظهارات آقای محقق قابل تأسف، توهین به نیروهای امنیتی و دفاعی کشور نظام جمهوری اسلامی افغانستان و توهین به مردم افغانستان است.”

پس از وقوع این رویداد؛ عطا محمد نور، رییس اجرایی حزب جمعیت اسلامی نیز گفت که حلقاتی در درون حکومت، پشت این حمله قرار دارند.

آقای نور در صفحه‌ی فیسبک اش نگاشته است: “این حمله را توطیه سازمان‌یافته علیه هم‌قطارانم در تیم صلح و اعتدال و بقیه رهبران سیاسی می‌دانم و این نشان‌دهنده بزرگ‌ترین بی‌کفایتی و‌ ضعف حکومت وحدت ملی است.”

با این همه، وزارت امور داخله در واکنش به این حمله گفته که یک تن از طراحان این حمله را بازداشت کرده و برای بازداشت سایر طراحان نیز عملیاتی راه اندازی شده است.