1 دالر 77.10  افغانی
1 یورو 85.50  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 460  افغانی
1000 روپیه هندی 980  افغانی
1 ریال سعودی 20.15  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.80  افغانی
1 پوند 94  افغانی
1 روبل روسی 0.95  افغانی
1 لیره ترکیه 11  افغانی
1 ین چینی 10.70  افغانی

وزارت نیروی ایران: افغانستان در تابش خورشید و وزش و باد غنی است

انرژی بادی
15 Jun 2020

معاون وزارت نیروی ایران گفته که بزرگ‌ترین حوزه بادخیز جهان در شرق ایران قرار گرفته که بخش عمده آن در افغانستان می‌باشد.

 

محمد ساتکین، معاون وزیر نیروی ایران روز یک‌شنبه (۲۵ جوزا/۱۴ جون)، در یک نشست خبری گفت که بزرگ‌ترین حوزه بادخیز جهان” در شرق ایران قرار دارد که ظرفیتی بالای ۴۰ درصد دارد و بخش عمده‌ی آن در افغانستان واقع شده‌ که از پانزده هزار میگاوات شناسایی شده، پنج‌هزار آن در خاک ایران می‌باشد.

او افزود: ما تلاش داریم با کشورهای همسایه خود که نیاز مبرم و بازارهای بکر و دست نخورده دارند، تفاهم‌نامه‌ها داشته باشیم.

محمد ساتکین، معاون وزیر نیروی ایران

این مقام ایرانی در ادامه خاطر نشان کرد: توجه من به افغانستان است. افغانستان سرزمین بکر از این ناحیه است و هم در تابش خورشید و هم باد غنی است. ما می‌توانیم دانش و تخصص خود را صادر کنیم. می‌توانیم خدمات بدهیم بعد تجهیزات را صادر کنیم. بهترین بازار افغانستان است.

معاون وزیر انرژی ایران همچنان گفته‌است که برای ارسال تجهیزات، باید معیارهای بین‌المللی را در نظر گرفته شود.

شماری از آگاهان مسایل اقتصادی هم به این باور اند که تولید انرژی برق در داخل افغانستان، برای رشد زیربناهای اقتصادی کمکی بزرگی به کشور می‌کنند.

شبیر بشیری، یکی از آگاهان اقتصادی دراین باره گفت که حکومت باید از فرصت پیش آمده استفاده نموده و زمینه سرمایه‌گذاری برای تولید برق در داخل کشور را مساعد سازد.

با تماس‌های مکرر، نتوانستیم دیدگاه وزارت انرژی و آب و شرکت برشنا را دراین خصوص بدست آوریم.

بربنیاد گزارش‌ها، مناطق غربی ۱۲۰ روز در سال دارای بادهای سریع است و بر علاوه، افغانستان بیش از سه‌صد روز خورشیدی در اختیار دارد. باورها براینست که استفاده از انرژی‌های خورشیدی و بادی برای کاهش آلوده‌گی هوا موثر بوده و حکومت باید دراین خصوص بیشتر سرمایه‌گذاری کند.