1 دالر 75.30  افغانی
1 یورو 79.20  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 252  افغانی
1000 روپیه هندی 860  افغانی
1 ریال سعودی 18.60  افغانی
10000 ریال ایرانی 1.450  افغانی
1 پوند 93.20  افغانی
1 روبل روسی 1.3  افغانی
1 لیره ترکیه 2.650  افغانی
1 ین چینی 13  افغانی

وزارت خارجه: برای پیداکردن راه‌حل در خصوص تحصیل دختران و کار زنان کار می‌کنیم

قهار بلخی
23 Jan 2023

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت می‌گوید تصمیم‌های اخیر حکومت سرپرست درباره تحصیل وکار زنان، محدودیت نه، بلکه تعلیق است وتلاش‌ها پیدا کردن راه‌حل دایمی دراین خصوص، ادامه دارد.

 

آقای بلخی که در شبکه الجزیزه صحبت می‌کرد، گفت که تصمیم‌های اخیر حکومت سرپرست درباره تحصیل و کار زنان موقتی است.

او از تلاش‌ها برای حل دایمی این مسئله خبر داد.

سخنگوی وزارت خارجه تصریح کرد: “این محدودیت نه بل تعلیق است. برای پیدا کردن راه حلی به این مساله کار می‌کنیم. این ممنوعیت کامل نیست و نبوده است. مکتب‌ها و دانشگاه‌ها باز بودند، اما دوباره معلق شدند. ما برای پیدا کردن راه حل دایمی دراین خصوص کار می کنیم تا بازگشایی نماییم.”

عبدالقهار بلخی، نگرانی‌ها از اوضاع بشری در افغانستان را نیز پذیرفت.

او اما حضور بیست‌ساله کشورهای خارجی در افغانستان و تحریم‌های وضع شده بر کشور را عامل این وضعیت خواند.

آقای بلخی دراین باره بیان داشت: “اوضاع بشری کنونی در افغانستان نگران‌کننده است. این را انکار نمی‌کنیم اوضاع ایده‌آل نیست. اما به یاد داشته باشیم اوضاع اقتصادی حاصل 20 سال اشغال است و با اعمال دوباره تحریم‌ها، انجماد دارایی‌ها و محدودیت‌های بانکی تشدید یافته است که در برابر تلاش‌های حکومت موانع ایجاد کرده است.”

هم‌زمان بااین، وزارت خارجه قزاقستان از برگزاری سومین نشست نماینده‌های کشورهای آسیای مرکزی و اتحادیه برای افغانستان از شهر بروکسل بلجیم خبر داده‌است.

بربنیاد اعلامیه وزارت خازجه قزاقستان، نماینده‌گان کشورهای شرکت کننده دراین نشست، بر پشتیبانی جامع از افغانستان صلح‌آمیز، نقش آسیای میانه در ترویج ثبات درازمدت در افغانستان و فرستادن کمک‌های بشردوستانه جهانی به مردم افغانستان، گفت‌وگو کردند.

حکومت سرپرست درحالی نگرانی‌ها از اوضاع بشری در افغانستان را می‌پذیرد که درپی تعلیق تحصیل دختران و کار زنان در کشور، سازمان‌های بین‌المللی از پی‌آمد این تصمیم هشدار داده‌اند.