1 دالر 75.80  افغانی
1 یورو 84.50  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 242  افغانی
1000 روپیه هندی 1000  افغانی
1 ریال سعودی 21  افغانی
10000 ریال ایرانی 1.550  افغانی
1 پوند 101.20  افغانی
1 روبل روسی 1.3  افغانی
1 لیره ترکیه 2.950  افغانی
1 ین چینی   افغانی

وزیر خارجه اوزبیکستان: نگران کاهش توجه جهانی به افغانستان هستیم

وزیر خارجه اوزبیکستان
25 Sep 2022

ولادمیر نوروف، وزیر خارجه اوزبیکستان در نشست مجمع عمومی سازمان ملل گفت که افغانستان عمق بحران بشری را تجربه می‌کند و انزوای این کشور، پی‌آمدهای منفی روی اوضاع منطقه و جهان خواهد گذاشت.

 

در ادامه نشست مجمع عمومی سازمان ملل، ولادمیر نوروف، وزیر خارجه اوزبیکستان در سخنرانی‌اش در این نشست، از پی‌آمد بی‌توجهی جهان به اوضاع افغانستان ابراز نگرانی کرد.

این مقام اوزبیکستان هشدار داده که رها کردن افغانستان در شرایط کنونی، پی‌آمد منفی به منطقه و جهان به همراه خواهد داشت.

نوروف گفت: “بسیار مهم است جلو انزوای افغانستان را بگیریم. تنها گذاشتن افغانستان با مشکلات فعلی، بدون تردید پیامدهای منفی برای امنیت منطقه‌یی و بین‌المللی به همراه خواهد داشت.”

او افزود: چشم‌انداز توسعه آسیای مرکزی به طور جدایی‌ناپذیر ارتباط به تامین صلح در همسایه‌گی آن افغانستان دارد. نگران کاهش توجه جهانی به این کشور هستیم. کشوری که بحران عمیق بشری را تجربه می‌کند.”

سراج‌الدین مهرالدین، وزیر خارجه تاجیکستان هم دراین نشست گفته که کشور آماده‌ی هم‌کاری با افغانستان برای کاهش مشکلات مردم این کشور است.

آقای مهرالدین افزود: “برای کاهش میزان رنج و مشقت مردم افغانستان دراین زمان دشوار، تاجیکستان زیربناها، قلمرو خود و تمام ابزارها را در اختیار کشورهای اهداکننده قرار داده تا کمک‌های بشردوستانه را مستقیم به مردم افغانستان بفرستند.”

وانگ یی وزیر خارجه چین

از سویی هم، وانگ یی، وزیر خارجه چین دراین نشست بر ایجاد ساختار سیاسی فراگیر و مبارزه با تروریسم در افغانستان تأکید کرده‌است.

او گفت: “افغانستان دریک مرحله حساس انتقال از آشوب به سوی نظم قرار دارد. ایجاد یک چهارچوب سیاسی فراگیر و روی دست‌گیری سیاست‌های معتدل، تنها راه حل این کشور است. باید اقتصاد این کشور بهبود یافته و مردم آن در رفاه زندگی کنند. مبارزه با تروریزم و ادغام افغانستان در روندهای منطقه‌ای باید از جمله اولویت‌ها باشد.”

پیش ازاین امارت اسلامی پیوسته دولت سرپرست را فراگیر خوانده و از تلاش‌ها برای تقویت آن اطمینان داده‌است.

وزیر خارجه چین در نشست سازمان ملل بار دیگر خواستار برداشتن تحریم‌ها و غیرمنجمد شدن ذخایر ارزی افغانستان شد.

او گفت: “شماری از کشورها تحریم‌های خودسر و یکجانبه اعمال کرده‌اند، کمک‌های توسعه‌یی را قطع و دارایی‌های قانونی دیگران را منجمد ساخته‌اند. این غیرقابل قبول است و باید تصحیح شود.”

در روزهای گذشته، مقام‌های برخی کشورها پیوسته از پی‌آمد بحران بشری در افغانستان ابراز نگرانی کرده و خواستار تسریع کمک‌های جامعه جهانی به مردم این کشور شده‌اند.