1 دالر 88.18  افغانی
1 یورو 93  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 305  افغانی
1000 روپیه هندی 1080  افغانی
1 ریال سعودی 23.60  افغانی
10000 ریال ایرانی 1.94  افغانی
1 پوند 106  افغانی
1 روبل روسی 1.20  افغانی
1 لیره ترکیه 4.06  افغانی
1 ین چینی 13  افغانی

وزیر خارجه قطر: به تلاش‌های خود برای گفت‌وگو با حکومت سرپرست ادامه می‌دهیم

وزیر خارجه قطر
18 Jan 2023

محمد بن رحمان آل‌ثانی، وزیر خارجه قطر در مجمع اقتصادی جهان، گفت‌وگو با حکومت سرپرست را تنها راه‌حل کنونی در افغانستان خواند.

 

مجمع اقتصادی جهان در شهر داووس سویس برگزار شد.

محمد بن رحمان آل‌ثانی، وزیر خارجه قطر دراین نشست، به مسئله افغانستان اشاره کرد. او گفت که  تعامل با حکومت سرپرست را تنها گزینه کنونی است و از پی‌آمد جنگ داخلی و ناآرامی اجتماعی در غیر آن، هشدار می‌دهد.

آل ثانی تصریح کرد: “تلاش‌های خود را متوقف نخواهیم کرد. به تلاش‌های خود ادامه می‌دهیم و امیدواریم تعامل با کسانی‌که گاهاً گفت‌وگو با آن‌ها دشوار است، تنها راه‌حل خواهد بود. در غیر صورت، گزینه بدیل چه خواهد بود؟ گزینه بدیل یک جنگ داخلی و نارامی اجتماعی در این‌کشور خواهد بود که تمام منطقه را دربر خواهد گرفت.”

او هم‌چنین یعنی اقدامات اخیر حکومت سرپرست درباره تحصیل دختران و کار زنان را “بسیار مایوس کننده” عنوان کرد.

وزیر خارجه قطر افزود: “تلاش کرده‌ایم با کندهار تماس گرفته و با آن‌ها وارد گفت‌وگو شویم، تااکنون موفق نشده‌ایم. با کشورهای دیگر در منطقه، کشورهای مسلمان در بحث هستیم تا به صورت گروهی، با آن‌ها تماس برقرار کنیم”

بلاول بوتو زرداری، وزیر خارجه پاکستان

هم‌زمان بااین، وزیر خارجه پاکستان در مصاحبه با شبکه الجزیره گفته که نادیده گرفتن اوضاع افغانستان راه‌حل نیست.

بلاول بوتو زرداری تعامل با کابل را یک نیاز خواند.

آقای زرداری اذعان داشت: “باورمندیم پشت گرداندن به افغانستان و نادیده گرفتن اوضاع، راه‌‍حل نیست. نیاز است به تعامل خود ادامه بدهیم. هرچند تلاش‌ها برای دست‌یابی به تمام اهداف ما تا‌اکنون موفق نبوده، اما می‌خواهم یادآور شوم حکومت کنونی یک‌سال می‌شود که روی‌کار است و برای دست‌یابی به اهداف ما، به زمان نیاز است. پشت گشتاندن و تعامل نکردن گزینه‌ی خوبی نیست.”

درهمین حال، امارت اسلامی از تلاش کشورها برای تعامل با کابل استقبال می‌کند.

بلال کریمی، معاون سخنگوی امارت اسلامی روز چهارشنبه (بیست هشتم جدی/دی)، به رسانه‌ها گفت: “گام‌ها به‌خاطر برقراری تعامل با امارت اسلامی، ثمربخش خواهد بود. ما از بلند کردن صداها دراین باره استقبال می کنیم.”

آقای کریمی در بخش از سخنانش هم‌چنین گفت که حکومت، هیچ نوع محدودیتی وضع نکرده؛ بل تصمیم‌های اخیر براساس مسوولیت‌های دینی و منافع کشور، به هدف تطبیق اصول شرعی روی دست گرفته شده‌است.