1 دالر 88  افغانی
1 یورو 102.40  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 506  افغانی
1000 روپیه هندی 1080  افغانی
1 ریال سعودی 23  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.20  افغانی
1 پوند 118  افغانی
1 روبل روسی 1.20  افغانی
1 لیره ترکیه 10.60  افغانی
1 ین چینی 12  افغانی

وزیر خارجه قطر: ثبات پایدار در افغانستان تأمین شود

Untitlekkkd
12 Sep 2021

وزیر خارجه قطر در یک نشست خبری با همتای روسیه‌ای‌اش گفت که برای رفع نگرانی‌های کشورهای همسایه افغانستان، ثبات در این‌کشور باید به‌گونه‌ی پایدار تأمین شود.

 

محمد بن عبدالرحمن آل ثانی در سفر به مسکو، هم‌چنان از هم‌آهنگی همکاری‌ها با روسیه پیرامون مسئله افغانستان خبر داد.

او گفت: “قطر و روسیه با هم‌آهنگی یک‌دیگر هم‌کاری پیرامون تحولات افغانستان ادامه می‌دهند وقطر مصمم است تا همکاری با روسیه را در تمام زمینه‌‌ها توسعه دهد. در افغانستان باید ثبات پایدار باشد و کشورهای هم‌جوار افغانستان، نگران تهدیدهای ناشی از خاک افغانستان نباشند.”

رییس دستگاه دپلماسی قطر هم‌چنان گفت که “کمک‌‌های بشردوستانه به مردم افغانستان باید مستقل از هرگونه تحولات سیاسی باشد.”

از سویی هم، سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه نیز دراین نشست گفت که پس از خروج قوای خارجی از افغانستان، مسکو اوضاع این‌کشور را زیر نظارت دارد.

سرگی لاوروف، به تشکیل روندی در افغانستان نیز اشاره کرد که درآن همه نیروهای سیاسی و قومی مشارکت داشته باشند.

او بیان داشت: “ما پس از خروج نیروهای آمریکایی و کشورهای ناتو از افغانستان، توجه ویژه ای به افغانستان کردیم. ما برای کمک به تنش زدایی در افغانستان و جلوگیری از سرایت هرگونه تهدید از افغانستان به کشورهای همسایه منافع متقابل داریم. تلاش‌های قطر برای تسهیل تشکیل روندی که همه نیروهای سیاسی و قومی در آن شامل باشند، مهم است.”

رییس دست‌گاه دپلماسی روسیه هم‌چنان می‌گوید که مسکو خواهان کمک‌های بشردوستانه به افغانستان است.

او خاطرنشان ساخت: “برای حل مشکلات بشردوستانه افغانستان اولویت قایل استیم. ما نگرانی مشترکی درمورد تهدید افزایش سرازیر شدن مهاجران از افغانستان به خاک کشورهای همسایه داریم. بسیاری آن‌ها تلاش خواهند کرد تا به اروپا برسند و مشکلات جدی را برای ایالت‌هایی که تصمیم گرفته‌اند بدون دعوت به آن‌جا بیآیند، ایجاد کنند.”

بااین همه، حدود یک‌ماه از حاکمیت طالبان در افغانستان می‌گذرد و مقام‌های امارت اسلامی پیوسته بر داشتن روابط نیک با تمام کشورها تاکید کرده است.