1 دالر 88.15  افغانی
1 یورو 92  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 416  افغانی
1000 روپیه هندی 1225  افغانی
1 ریال سعودی 23.08  افغانی
10000 ریال ایرانی 2.88  افغانی
1 پوند 103  افغانی
1 روبل روسی 1.3  افغانی
1 لیره ترکیه 6.65  افغانی
1 ین چینی 13  افغانی

پاکستان میزبان نشست نمایندگان طالبان و آمریکا

طالبان
14 Feb 2019

گروه طالبان در بیانیه‌ای اعلام کرده که قرار است تیم مذاکره کننده این گروه با نخست وزیر پاکستان در مورد روابط افغانستان – پاکستان، مشکلات مهاجران و بازرگانان افغان در آن کشور نیز گفتگو کند.

درپی تشدید تلاش برای انجام مذاکرات مستقیم دولت کابل با گروه طالبان، قرار است پاکستان نیز برای بار نخست میزبان نشست با حضور هییت مذاکره کننده آمریکایی و نمایندگان طالبان در اسلام آباد باشد.

این گروه در بیانیه‌ای اعلام کرده که تا چهار روز دیگر، اسلام آباد میزبان نشست میان نماینده‎های آمریکا و این گروه در اسلام آباد باشد.

طالبان همچنان گفته اند که تیم مذاکره کننده این‌گروه، قرار است با نخست وزیر پاکستان نیز پیرامون روابط کابل – اسلام آباد، مشکلات مهاجران و بازرگانان در آن کشور نیز گفتگو کند.

دراین بیانیه طالبان آمده است: “براساس خواست رسمی حکومت پاکستان، اسلام آباد به تاریخ 18 فبروری، میزبان نشست تیم‎های مذاکره کننده آمریکایی و امارت اسلامی است. اعضای هییت مذاکره کننده امارت اسلامی همچنان با عمران خان، نخست وزیر پاکستان نیز دیدار خواهند کرد”

این گروه همچنان گفته است که تاکنون چندین نشست با نماینده آمریکا برای صلح افغانستان، در قطر و امارات متحده عربی داشته و در ادامه این نشست‌ها، قرار است به تاریخ 25 فبروری، دوحه باردیگر میزبان دوام این گفتگوها باشد.

پاکستان در گذشته نیز میزبان نشست‎های سه جانبه و چهار جانبه در خصوص گفتگوهای صلح افغانستان بوده، نشست‌های که هیچ کمکِ به روند گفتگوهای صلح نکرده است.

اما به راستی، آیا برگزای این نشست کمکِ به گفتگوهای صلح افغانستان خواهد کرد؟

عمر صدر، آگاه امور سیاسی می‌گوید که پاکستان بر طالبان نفوذ خوبی دارد و این‌کشور اگر بخواهد، می‌تواند نقش خوبی در کشانیدن طالبان به میز مذاکرات داشته باشد.

تحلیل از نشست‎های پیهم طالبان با نمایندگان آمریکا و احزاب سیاسی افغانستان چیست؟ و چرا این گروه با حکومت نمی‌شینند؟

ظاهر عظیمی، نظامی پیشین در این خصوص به آرزو می‌گوید: حکومت باید نخست یک اجماع ملی در مورد صلح ایجاد کند. هنوز یک توافق نظر در کشور در مورد صلح وجود ندارد، باید یک توافق نظر دراین خصوص بوجود بیاید.

هفته گذشته، گروه طالبان با احزاب سیاسی افغانستان در مسکو نشستی داشت و دو طرف بر ادامه گفتگوهایشان در دوحه‌‎ی قطر تأکید کردند.

اما دولت افغانستان اعلام کرد که شرکت کننده‎گان آن نشست، صلاحیت اجرایی ندارد.

با این همه، دولت افغانستان قرار است میزبان نشست مشورتی صلح در لویه جرگه تا ختم ماه حوت امسال و کنفرانس سوم کابل در ماه حمل سال آینده خورشیدی باشد.

سایت خبری آرزو – فردوس پیرزاد