1 دالر 80.20  افغانی
1 یورو 93.80  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 491  افغانی
1000 روپیه هندی 1090  افغانی
1 ریال سعودی 21.05  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.25  افغانی
1 پوند 108.20  افغانی
1 روبل روسی 1.06  افغانی
1 لیره ترکیه 9.70  افغانی
1 ین چینی 11.80  افغانی

پنتاگون: دو سال پس از خروج احتمالن القاعده از افغانستان به غرب حمله کند

Secretary of Defense Lloyd J. Austin III and Army Gen. Mark A. Milley, chairman of the Joint Chiefs of Staff, testify to the Senate Appropriations Committee regarding the fiscal year 2022 budget for the Defense Department, June 17, 2021. (DoD Photo by Chad J. McNeeley)
18 Jun 2021

وزارت دفاع آمریکا هشدار می‌دهد دو سال پس از خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان، احتمالا شبکه القاعده از افغانستان بالای غرب حمله کنند.

 

نگرانی‌ها از پیامد بیرون شدن قوای خارجی از افغانستان در آمریکا هم‌چنان پابرجاست و به‌تازه‌گی نظامیان ارشد آمریکایی گزارش داده‌اند ممکن است تا دو سال دیگر، شبکه‌ی القاعده در افغانستان احیا شده و تهدیدهایی را متوجه ایالات متحده کند.

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا در کمیته بودجه مجلس سنای این‌کشور و در پاسخ به نگرانی‌های سناتوران از سقوط دولت افغانستان پس از خروج، هرچند خطرات کنونی درافغانستان را متوسط خواند، اما گفت احتمالن تا دو سال دیگر، القاعده از افغانستان ایالات متحده را تهدید کند.

او بیان داشت: “من خطرات در افغانستان را متوسط ارزیابی می‌کنم. همچنین می‌گویم که احتمالا دو سال طول می‌کشد تا القاعده این توانایی را توسعه دهند.”

از سویی هم، مارک میلی، رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا، گفته که با خروج سربازان آمریکایی از افغانستان موافق است؛ اما باید پذیرفت که خطراتی در حد متوسط وجود دارد.

او در ادامه افزود: “من فکر می‌کنم اگر اتفاقات خاصی رخ دهد، اگر حکومت سقوط کند و یا نیروهای امنیتی افغانستان منحل شود، این خطر به وضوح افزایش می‌یابد. اما در حال حاضر می‌گویم این خطر متوسط  است و حدودا دو سال یا بیشتر وقت کار دارد.”

پیش ازاین دولت افغانستان نیز پیوسته فعالیت شبکه القاعده در کشور را تأیید کرده و گفته که این گروه در طالبان با ارتباط اند؛ اما طالبان داشتن ارتباط با این شبکه را رد کرده‌اند.

بااین حال، این اظهارات درحالی مطرح می‌گردد که هم‌اکنون جنگ در بیش از بیست ولایت کشور به شدت جریان دارد. از سویی هم، منابع از سقوط ولسوالی شیرین‌تگاب ولایت فاریاب خبر داده‌اند؛ اما مسوولان محلی دراین باره چیزی نگفته‌اند.

از سویی هم، وزارت دفاع ملی گفته که در۲۴ ساعت گذشته در نتیجه درگیری‌های نیروهای امنیتی با گروه طالبان ۲۵۸ عضو این گروه کشته و ۱۵۶ تن دیگر زخمی شده‌اند.