1 دالر 88  افغانی
1 یورو 102.40  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 506  افغانی
1000 روپیه هندی 1080  افغانی
1 ریال سعودی 23  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.20  افغانی
1 پوند 118  افغانی
1 روبل روسی 1.20  افغانی
1 لیره ترکیه 10.60  افغانی
1 ین چینی 12  افغانی

چین: از رفتار طالبان در برابر ساختار سیاسی و مبارزه با تروریزم در افغانستان استقبال می‌کنیم

w9XAWEwJB6n8
09 Sep 2021

دولت چین پشتیبانی‌اش از عملکرد طالبان در برابر نظام سیاسی، مبارزه با تروریسم و روابط با کشورهای همسایه در سه هفته پسین را اعلام کرد.

 

وانگ یی، وزیر خارجه چین در سخنانی گفت: “ما از رفتار مثبت طالبان در برابر ساختار سیاسی در افغانستان، مبارزه با تروریزم و برقراری روابط با کشورهای همسایه پس از ورود به کابل استقبال می کنیم.”

او ایجاد دولت فراگیر در افغانستان را مهم خواند و از طالبان خواست که دراین خصوص با تمام گروه‌های قومی و جناح‌ها تعامل کنند.

وانگ یی خاطر نشان ساخت: “دو مورد مهم وجود دارد. نخست اینکه حکومت باید همه‌شمول باشد و دوم قاطعانه در برابر تروریزم مبارزه کند. امیدوارم طالبان از گذشته بیاموزند و به صورت فعالانه با تمام گروه های قومی وجناح ها زیر یک حکومت موقت تعامل کند. تعهدات خود را به جهان بیرونی نشان دهند، تا اینکه بیشتر از سوی جهان به رسمیت شناخته شوند.”

هم‌زمان، کاخ سفید در نخستین واکنش پس از اعلام کابینه امارت اسلامی، گفت که برای به‌رسمیت شاختن طالبان شتاب نمی‌کند.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید دراین مورد بیان داشت: “این کابینه را تصدیق نکرده‌ایم. تاهنوز نگفته‌ایم این کابینه را به رسمیت می‌شناسیم. پیش ازاین‌که شتاب کنیم طالبان را به رسمیت بشناسیم؛ کارهای زیادی است که این گروه باید انجام دهد.”

کابینه‌ی اعلام شده‌ی طالبان تاهنوز موافقان و مخالفان زیادی را در بیرون از کشور داشته است.

از سویی هم، به‌تازه‌گی دولت ترکیه گفته که روند افغانستان را با دقت زیر نظارت دارد.

رجب طیب اردغان، رییس جمهور ترکیه در سخنانی اذعان نمود: “کابینه اعلام شد و سخت است که آن‌را دایمی نامید. اما کابینه موقت اعلام شده‌است. نمی‌دانیم این کابینه موقت چقدر دوام خواهد داشت. تنها کاری‌که باید انجام دهیم، این‌است که این روند را با دقت دنبال کنیم.”

بیش از سه هفته از حاکمیت طالبان در افغانستان می‌گذرد، اما ظاهراً نگاه جامعه‌ی جهانی به دولت جدید، بسته‌گی به تعهدات طالبان دارد تا کشورها در مورد به رسمیت شناختن آن تصمیم بگیرند.

پیش ازاین اما طالبان پیوسته از داشتن برنامه‌ای برای بهبود روابط با کشورهای خارجی و مبارزه با تروریزم اطمینان داده‌اند.