1 دالر 77.20  افغانی
1 یورو 93.30  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 479  افغانی
1000 روپیه هندی 1045  افغانی
1 ریال سعودی 20.55  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.65  افغانی
1 پوند 103.80  افغانی
1 روبل روسی 0.980  افغانی
1 لیره ترکیه 10  افغانی
1 ین چینی 11.10  افغانی

کابلوف: تغییر رهبری دولت آمریکا روی روند صلح افغانستان تأثیر خواهد گذاشت

ضمیر کابلوف نماینده روسیه برای افغانستان
12 Jan 2021

نماینده روسیه برای افغانستان می‌گوید، احتمالا رییس‌جمهور جدید آمریکا در تصمیم‌های قبلی واشنگتن به ویژه خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان تغییراتی آورد.

 

با آغاز دور سرنوشت‌ساز مذاکرات میان‌افغان‌ها در دوحه، اکنون بیشتر طرف‌ها در انتظار تصمیم‌های اداره جدید آمریکا اند.

ضمیر کابلوف، نماینده رییس‌جمهور روسیه برای افغانستان در مصاحبه با یک خبرگزاری روسی گفته که احتمالا سیاست‌های اداره جدید کاخ سفید روی حل مسالمت‌آمیز اوضاع افغانستان و نیز خروج قوای آمریکایی از افغانستان تأثیرگذار باشد.

او تصریح کرد: “احتمالاً روی کار آمدن دولت جوبایدن در آمریكا بر روند حل مسالمت‌آمیز اوضاع افغانستان نیز تأثیرگذار باشد. ما این احتمال را رد نمی‌کنیم كه جو بایدن، رییس جمهور منتخب آمریکا، در تصمیم دولت قبلی در خصوص خروج سربازان آمریكایی از افغانستان تنظیماتی را انجام دهد، اما بعید است كه تغییرات اساسی دراین رابطه ایجاد شود.”

بیرون شدن کامل قوای خارجی از افغانستان، از موارد درشت موافقت‌نامه آوردن صلح میان آمریکا و طالبان است.

به‌تازه‌گی خبرگزاری رویترز گفته که روند خروج از افغانستان، برخلاف قانون تصویب شده از سوی کانگرس آمریکا ادامه دارد.

پنتاگون در ماه نومبر اعلام کرد که شمار سربازان خود را از 4500 به 2500 کاهش می‌دهد. اما در ماه جاری، کانگرس، لایحه سیاست دفاعی را تصویب کرد که مخالفت خود را با کاهش شمار سربازان از افغانستان ابراز کرده است. این لایحه از رهبری وزارت دفاع آمریکا خواسته تا یک بررسی جامع از تهدیدات و اثرات آن به کانگرس ارایه بدارد.

اما یک وزارت دفاع آمریکا به رویترز گفته که هم‌اکنون، شمار نیروهای آمریکایی در افغانستان از چهارهزار و پنج‌صد سرباز به سه‌هزار نفر کاهش یافته‌اند.

از سویی هم، ضمیر کابلوف از همکاری مسکو با آمریکا برای تسهیل روند گفتگوهای صلح خبر داده‌ و برگزاری مذاکرات میان‌افغان‌ها در روسیه را امکان‌پذیر خوانده است.

او بیان داشت: “اگر روند به تعویق بیافتد، ما آماده هستیم که تلاش‌های بیشتری را در قالب دوجانبه و هم در چارچوب ساز وکارهای چند جانبه، از جمله سه‌گانه وسیع و قالب مسکو، انجام دهیم – تا دوطرف مخالف را وادار کنیم که در اسرع وقت مذاکرات را آغاز کنند”.

این اظهارات درحالی مطرح می‌گردد که دور دوم مذاکرات میان‌افغان‌ها هفته گذشته آغاز شد؛ اما منابع گفته‌اند که دو طرف تااکنون از موضع‌گیری‌ها خود در نشست‌ها کوتاه نیامده‌اند؛ آتش‌بس در اولویت دولت است، اما طالبان بر بحث روی تغییر نظام تأکید کرده‌اند.