1 دالر 77.10  افغانی
1 یورو 85.50  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 460  افغانی
1000 روپیه هندی 980  افغانی
1 ریال سعودی 20.15  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.80  افغانی
1 پوند 94  افغانی
1 روبل روسی 0.95  افغانی
1 لیره ترکیه 11  افغانی
1 ین چینی 10.70  افغانی

کابلوف: شورای امنیت تحریم‌ها علیه طالبان را بر نخواهد داشت

144825611
31 May 2020

نماینده روسیه برای افغانستان گفته که بدلیل عملی نشدن توافق‌نامه قطر، شورای امنیت ملل متحد تحریم‌ها علیه طالبان را لغو نخواهد کرد.

 

ضمیر کابلوف، نماینده ویژه روسیه برای افغانستان به خبرگزاری “آنادولی” گفته که شورای امنیت ملل متحد به تاریخ ۲۹ ماه می درباره برداشتن تحریم‌های وضع شده بالای طالبان مطابق به موافقت‌نامه امضا شده میان طالبان و آمریکا رای‌گیری کند. اما این موضوع به دلیل رسیدگی به بعضی از شرایط این موافقتنامه چنین اقدامی صورت نخواهد گرفت.

او تصریح کرد: “قراربود این کار به تاریخ ۲۹ ماه می پس از برگزاری مذاکرات میان افغان‌ها در دهم مارچ صورت بگیرد، اما این مذاکرات تا اکنون برگزار نشده است.”

آقای کابلوف در ادامه بیان داشت: “این روند به دلیل تبادل نامکمل زندانیان بین جناح‌های درگیر و غیابت هیات مذاکره کننده از جانب کابل به دلیل اختلاف‌ها میان اشرف‌غنی و عبدالله‌عبدالله به تاخیر افتاد. اما حتی پس از این‌که سیاست‌گران به تاریخ دهم ماه می به موافقت رسیدند، طالبان آن را به رسمیت نشناختند.”

موضوع برداشتن تحریم‌ها از موارد مهم توافق‌نامه آوردن صلح به افغانستان است که به طالبان به عنوان یک ساختار سیاسی رسمیت می‌دهد.

آقای کابلوف همچنان از شورای امنیت خواسته تا این موضوع را پس از آغاز مذاکرات مستقیم میان کابل، نیروهای دیگر سیاسی و طالبان در آجندای کاری خود قرار دهد.

او در رابطه به توانایی طالبان برای کنترول شاخه نظامی این گروه در افغانستان گفت: ” تااکنون می‌بینیم که رهبری طالبان کم و بیش موفق به کنترول اوضاع در صفوف این جنبش است. این زمانی معلوم شد که طالبان پیش از امضای موافقت‌نامه با آمریکا در ماه فبروری آتش‌بس یک هفته‌ای اعلام کردند و نیز طبق آن هیچ حمله بالای نیروهای خارجی در افغانستان انجام ندادند. ضمنا؛ موافقت‌نامه دوحه زمینه پایان عملیات نظامی طالبان بالای نیروهای دولتی را فراهم نمی‌کند.”

خبرگزاری آنادولی به نقل از ضمیر کابلوف همچنان گفته که مسکو به تلاش‌های خود برای دستیابی به مذاکرات میان‌افغان‌ها ادامه می‌دهد.

این دپلمات روس اما گفته ظاهرا از سیاست کابل درقبال روند صلح ابراز نارضایتی کرده‌است: “مسکو به نقش فعال خود در روند صلح افغانستان ادامه می‌دهد و هر زمانی‌که مشکل بوده، تلاش‌های انجام داده است. انتظار داریم تا اوضاع در آینده به گونه‌ی مثبت تغییر کند.

کابلوف همچنان گفته که تلاش گروه تماس میان روسیه، چین و آمریکا با حضور پاکستان می‌تواند در پیشبرد تطبیق موافقت‌نامه دوحه و آغاز مذاکرات میان‌افغان‌ها موثر واقع شود.